Rum’un niyeti Helenizm | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >>Rum’un niyeti Helenizm 04.01.2017 20:53

Rum’un niyeti Helenizm

Akıncı, yangından mal kurtarır gibi KKTC’yi tasfiye etmeye çalışadursun gelin biz Sözde İyi niyet, müzakereler, güven artırıcı önlemler diyerek tek adım atmayan Rumların  asıl amaçlarının ne olduğunu irdeleyelim.

Rum’un niyeti Helenizm. 
 
Güneydeki yönetim 1963’ten sonra ve özellikle Avrupa Birliğine üye olduktan sonra ilan edilmemekle beraber, Anavatanı Yunanistan ile birleşmiş ve ENOSİS ideali kısmen gerçekleşmiştir. Dönemin Yunan Başbakanı Simitis de “Biz tek taraflı AB’ne girerek Enosis’i başardık”demiştir,Rum siyasileri de kilise de Helenizm ruhundan bir milim sapmayız derdinden hiç vazgeçmeyiz diyerek niyetlerini açıkça ortaya koymuşlardır.
 
 
Rumlar neden Annan planına hayır demişti?
 
 Rum gazeteleri Rumlar`ın Annan planına neden hayır dediğini şöyle sıralıyordu:
 
-Kıbrıs Cumhuriyeti lağvedilmemeli, tüm 1974 öncesi göçmenler geri dönmelidir.
 
-Kıbrıslı Türklere siyasi eşitlik her alanda verilmemelidir.
 
-BM Hakemliği olmamalıdır.
 
-Federe devletin onayı olmadan kurucu devletler ile yabancı devletler arasında güçlü  anlaşmalar olmamalıdır.
 
-Garanti antlaşmasında tek taraflı askeri müdahale kesinlikle olmamalıdır.
 
-İttifak antlaşmalarında Kıbrıslı Rumlar 650 Türk askerinin kalmasını kabul etmiyor ve  tamamen çekilmesi istenmektedir.
 
-Federal yasalarda Kıbrıs’ın değil Türkiy’enin çıkarlarına hizmet eden tüm maddelerin      çıkarılması, örneğin kara suları, kıta sahanlığı, hava sahanlığı gibi konular.
 
- Dolaşım, mülk ve  yerleşim özgürlüklerini içeren üç özgürlüğün yerine getirilmesi.
 
-Malların iadesi gerçekleşmelidir. İstisnai durumlarda tazminat olmalıdır.
 
-Türkiye’den gelen Türklerin adada yeniden olabilecek referanduma katılmamaları, en fazla  30 bin Türkün kalmasının kabul edilebilmelidir.
 
-Karpaz tamamen iade edilmelidir.
 
Şimdi bu maddelere bakınca bugün Rum lider Anastasiades’in talep ettiği kırmızı çizgiler ile yukarıda sayılanlara bakılınca farklılık var mı?
 
Belirtilen hükümlerden hangilerinin Rumlar tarafından elde edildiğinin farkındamısınız, Neden halen ambargolar altında ezilirken Avrupa’nın  verdiği sözü dahi yerine getirmemesini gündeme getirmiyoruz.
 
 
Sözde İyi niyet, müzakereler, güven artırıcı önlemler diyerek tek adım atmayan Rumların bugün halen kendi meclislerince kabul edilen beş ırkçı yasa geçerliliğini korumaya devam ediyor.
 
Bu yasalar neden kaldırılmadı? 
 
-Rum meclisi 30 Aralık 1964 ve Haziran 1967’de AKEL’in de oylarıyla oy birliği ile aldığı  Enosis kararları halen yürürlüktedir.
 
-“Küçük Asya Soykırımı”yasası. 5 Aralık 2003’te çıkarılan yasa ile her yıl 14  Eylül’de sözde bu günü anma ve bir ay boyunca resmi devlet törenlerinin dahil edilerek kutlanma yasasıdır.
 
-179/1 (2003) sayılı bu yasada ,Kıbrıs’ın Yunanistan’ın kopmaz bir parçası olduğu,  Yunanlıların Anadolu’da haksız yere “soykırım ve katliamlara” maruz kaldığı belirtilmektedir.
 
“Pontus Soykırım” yasası, 19 Mayıs 2004 yılında çıkarılan bu yasa  ile DİSİ,AKEL ve diğer partiler Atatürk’e hakaret ederek Türkiye’yi protesto etmek için  çıkardıkları bir yasadır.
 
-“Ermeni Soykırımı” yasası, Rum meclisi her yıl 24 Nisan’da sözde ilan ettikleri bu günü anarken, 2008’de Larnaka’da açtıkları sözde “Ermeni Soykırımı Anıtı” ile Ermenilere destek vermekte, ve özellikle de eğitim kitaplarında sözde “Pontus,Ermeni,Küçük Asya Soykırımı” kitaplarının okullarda okutulması kararı alınmıştır.
 
-BATI TRAKYA’DA TÜRK VARLIĞINI İNKAR YASASI , 20 Mayıs 2009’da Rum meclisinde oy birliği ile alınan karardan oluşan yasadır. Bugün Yunanistan AB üyesi olmasına rağmen Batı Trakya’da yaşayan Türklerin varlığını inkar etmekte ve onlara Müslüman azınlık demektedir.
 
Şimdi tüm bunları yok sayalım, Rum’un Avrupa Parlamentosu milletvekillerinin Kıbrıs’ta Türkler azınlıktır, ada Helen toprağıdır demelerini görmezden gelelim, ve sırf ortaklık için meşru haklarımız,egemenliğimizin teminatı olabilecek AB Hukuku, dönüşümlü başkanlık, garantiler, ve pek çok daha konu ile birlikte mülkiyet meselesinde Rum göçmenlerin geri dönüşünü sağlayacak, Kıbrıs Türkünü evinden toprağından edecek mülkiyet önerilerine “evet bu iş tamam” diyerek kabulmü edelim.
 
Müzakerelerde basında belirtilen Rum taleplerinin kabul edilmesi durumunda, adanın Yunanistan’a bağlanmasının yani ENOSİS’in önü açılacaktır. KKTC’de güneydeki yönetime katılmamızı şiddetle savunanlar, artık kendileri gibi düşünmeyen ve hatalı olduklarını belirtenleri barış ve çözüm düşmanlığı ile yaftalayıp susturmak yerine, sakin bir şekilde düşünerek gerçekleri anlamaya çalışmalı. 
 
 
AB üyesi olan GKRY dahil Yunanistan’da Türklere bugün verilen haklar ortada iken, iyisi mi bir kez daha düşünelim,Kıbrıs Girit olmasın.
 

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/