Öğretmenler Az Çalışıp, Çok mu Tatil Yapıyor? | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Öğretmenler Az Çalışıp, Çok mu Tatil Yapıyor? 14.10.2018 20:39

Öğretmenler Az Çalışıp, Çok mu Tatil Yapıyor?


Star TV’deki bir programda, “Yazın üç ay tatil yapıp, bir de üstüne maaş aldığı için çok kıskanılan meslek grubu?” sorusuna, ‘Öğretmenler’ cevabının verilmesiyle başlayan tartışma, sosyal medyada çok tepki çekti. Tepki çekti derken öğretmenlerin tepkisinden söz ediyorum. Yoksa gelinen aşamada, başta siyasetçiler olmak üzere, toplumun büyük bir bölümü, bu programı hazırlayan ve sunanlar gibi düşünüyor, maalesef!

Bu yazıda öğretmenliğin ne kadar kutsal bir meslek olduğundan, çocukların duygusal ve zihinsel dünyalarının anlaşılması ve ona göre davranılmasından, her bir öğrenci velisine danışmanlık yapılmasından, çocuğun sorununun öğretmenleri günlerce-gecelerce meşgul etmesinden, çocukların geleceğinin öğretmen için ne kadar önemli olduğundan, çocuklarla gülünüp, çocuklarla sevinildiğinden, bir çocuğun yaşamına olumlu bir dokunuşla ne kadar mutlu olunduğundan, özellikle dezavantajlı çocuklara kazandırılan davranışların ne kadar heyecan yarattığından söz etmeyeceğim.

Bu yazıda; çokça yapıldığı gibi, meslek gruplarının çalışma şartlarını ve aldıkları ücretleri birbiriyle karşılaştırma garabetini ortadan kaldırmaya yönelik bir adım atarak, Dünya’nın değişik ülkelerindeki meslektaşlarımızın ne kadar tatil yapıp, ne kadar çalışıp, ne kadar maaş aldıklarını ortaya koymaya çalışacağım.

Öncelikle öğretmenler üç ay değil, iki ay tatil yapar. Öğretmenlerin yaz tatili temmuz ve ağustos aylarındadır. İki haftalık tatil de iki dönem arasında, genellikle ocak ayının son haftası ile şubat ayının ilk haftasıdır.

Dünya’da ve Türkiye’de öğretmenlerin çalışma ve yaz tatili sürelerine bakıldığında karşımıza şu tablo çıkar;

ÜLKELER YILLIK ÇALIŞMA SAATLERİ ÜLKELER YAZ TATİLİ SÜRELERİ

İskoçya 1 365 Finlandiya 10-11 hafta

İspanya 1 425 İspanya 11 hafta

Portekiz 1 456 Portekiz 12 hafta

Çek Cumhuriyeti 1 696 Çek Cumhuriyeti 8 hafta

Hollanda 1 659 İtalya 12-13 hafta

Danimarka 1 680 Danimarka 7-8 hafta

Almanya 1 793 Almanya 6 hafta

İzlanda 1 800 İzlanda 11 hafta

İsveç 1 767 İsveç 10 hafta

Türkiye 1 816 Türkiye 8 hafta

OECD ortalaması 1 675 Yunanistan 12 hafta

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/