MEB’in Tatil Kararı ve Sorulara | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >>MEB’in Tatil Kararı ve Sorulara 23.08.2015 23:07

MEB’in Tatil Kararı ve Sorulara

MEB’in Tatil Kararı ve Sorular

MEB, 2015-2016 Eğitim ve Öğretim yılının başlangıç tarihini 28 Eylül olarak belirledi. Bu kararı açıklarken de ilginç bir şekilde öğretmenler, veliler ve öğrenciler başta olmak üzere, eğitim camiası ve turizm sektörü temsilcilerinden yoğun talep geldiğini belirtti(MEB, 2015).


Basın açıklamasında bu belirlemeyle ilgili olarak bazı açıklamalar yaptı. Bu açıklamalara rağmen kimi konular hala tam olarak açıklığa kavuşmuş değil. Önce bu açıklamalara bakalım;


1. Öğretmenlerimiz için 1 Eylül 2015 tarihinde başlayacak olan seminer ve meslekî çalışmalar, öğretmenlerimizin talepleri doğrultusunda istedikleri il ve ilçe müdürlükleri tarafından koordine edilecektir.


2. 14 - 18 Eylül 2015 tarihleri arasında yapılması gereken eğitim öğretim faaliyetleri dolayısıyla oluşacak boşluk, iş takviminde eğitim öğretim yılının sonuna eklenmiş, ders kesim tarihi 17 Haziran 2016 olarak değiştirilmiştir.


3. 21 - 22 ve 23 Eylül 2015 tarihlerinde yapılamayacak dersler için yıl içinde yoğunlaştırılmış telâfi programı uygulanacaktır.


4. Okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının beşinci sınıflarındaki öğrencilerin eğitim ve öğretime uyum programları da okulların açıldığı ilk hafta içinde eğitim öğretim süreci ile birlikte gerçekleştirilecektir.


5. Öğretmenlerimizin her eğitim öğretim döneminin başlangıcında aldığı eğitim öğretime hazırlık ödeneğine ilişkin takvimde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Söz konusu ödenek bayram öncesi öğretmenlerimize ödenecektir.


Açıklamalardan sonra işte sorular;


1. Bu kararı hangi öğretmenler, öğrenciler, veliler ve eğitim camiası istemiştir? Okul toplumunun tarafları, turizmcilerin isteklerine meze mi olmuştur?


2. 14-18 Eylül tarihleri arasındaki günler eğitim yöneticileri ve öğretmenler açısından tatil midir? Yoksa bu günlerde seminer çalışmalarına devam mı edilecektir? Bu günlerde seminer çalışması yapılırsa öğretmenlere ekders ücreti ödenecek midir?


3. 21-22 ve 23 Eylül tarihlerinde yapılamayacak dersler için yıl içinde yoğunlaştırılmış telafi programı uygulanması durumunu, bundan önceki uygulamalar göz önüne alındığında, gerçekçi buluyor musunuz?


4. 14 - 18 Eylül 2015 tarihleri arasında yapılması gereken eğitim öğretim faaliyetleri dolayısıyla oluşacak boşluğun, iş takviminde eğitim öğretim yılının sonuna eklenmesi gerçekçi midir? Haziran ayındaki ortalama sıcaklık ders yapmak için uygun mudur?


5. Okulların geç başlaması ile eğitim öğretime hazırlık ödeneğinin herhangi bir ilgisi var mıdır?


6. Bu kararla birlikte, okul öncesi, ilkokul 1.sınıf ve 5.sınıflar için her yıl uygulanan okula hazırlık ve uyum programı ne zaman yapılacaktır?


7. TEOG takviminde bir değişiklik öngörüyor musunuz?


8. 37 bin öğretmen ataması takvimi değişecek mi?


9. Bu kararın alınmasının arkasındaki gerçek acaba ülkemizin bir bölümündeki güvenlik konusu mudur?


Kaynaklar


MEB, (2015). http://www.meb.gov.tr/2015-2016-egitim-ve-ogretim-yilinin-baslangicina-iliskin-basin-aciklamasi/haber/9357/tr Erişim Tarihi: 21.08.2015

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/