MEB’den Etüt Eğitim Merkezlerine de Kilit! | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>MEB’den Etüt Eğitim Merkezlerine de Kilit! 26.07.2015 23:52

MEB’den Etüt Eğitim Merkezlerine de Kilit!

MEB’den Etüt Eğitim Merkezlerine de Kilit!

Dershanelerin kapatılması ile ilgili AYM kararı henüz açıklanmadan önce 09.07.2015 tarihinde, MEB Özel Öğretim Kurumlan Genel Müdürlüğü, Valiliklere, “Öğrenci Etüt Eğitim Merkezleri ve Dershaneler” başlıklı bir yazı gönderdi(Eğitim mevzuatı.com,2015).

Yazıda; dönüşüm programına alınmayan veya gerekli dönüşümü gerçekleştirmeyen öğrenci etüt eğitim merkezleri ile dershanelerin 01/09/2015 tarihinde valilikçe resen kapatılacağı, kapatma işlemini tamamladığı halde faaliyetine devam eden kurumlar hakkında da işlem yapılacağı belirtilmektedir.

Yazıda özetle; faaliyetine devam eden etüt merkezlerinde kayıtlı öğrencilerin gelişim düzeyleri, ilgileri dikkate alınarak haftalık eğitimlerinin en az yüzde ellisi sosyal, kültürel, sanatsal veya sportif alanlarda verilir, hükmüne göre kuruma kayıtlı öğrenciler bu faaliyetleri kurum müdürlüğünce düzenlenen ve milli eğitim müdürlüğünce onaylanan  haftalık çalınma planına göre yapacakları belirtilmektedir.

Bu faaliyetler, uygulama dersliklerinde yapılabilecek, buralarda yapılamayan yüzme, basketbol, futbol ve benzeri spor alanlarından en az biri için, resmi ve özel okullar dışında ve milli eğitim müdürlüğünce uygun görülen kurumlarla az bir yıl süreli protokol imzalanacaktır. Öğrenci etüt eğitim merkezlerinin bahçelerindeki açık alanlarında basketbol, futbol ve benzeri spor sahalarından birinin olması veya masa tenisi spor alanında uygulama dersliği olması yeterli görülecektir. Kurumlarca, kurum açma başvurusunda ve faaliyet değişikliklerinde; kurumda yürütülecek sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetler ve bu faaliyetlerde kullanılacak gerekli araç gereçler bildirilecektir.

Ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik olarak faaliyet gösteren etüt eğitim merkezlerinde ödev yapma ve sınavlara hazırlanma dışında başka bir faaliyetin yapılmadığı herkesçe bilinmekteyken, bu merkezlerden, faaliyetlerinin en az yüzde ellisinin sosyal, kültürel, sanatsal veya sportif alanlarda yapılmasını istemek, bu kurumlara kilit vurmak anlamına gelecektir. Zaten velilerin büyük çoğunluğu çocuklarını bu merkezlere sınavlara hazırlamak ve yetersiz olduğu derslerden açığını kapatmak için göndermektedirler. 

Bu vesileyle MEB’e şu soruları sormak gerekiyor;

-Acaba ilkokul, ortaokul ve lise ders çizelgeleri düzenlenirken, öğrencilerin gelişim düzeyleri ve ilgileri dikkate alınarak, bu çizelgelerde sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlere yeterince yer ve zaman ayrılıyor mu?

-Etüt merkezlerinden sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerin yapılmasını beklerken, resmi okullarda bu faaliyetlerin yapılabilmesi için yeterli fiziki ortamlar var mı?

-Üzerinde tasarrufta bulunma yetkiniz olmayan dershaneler ve etüt merkezleriyle hukuksuz bir şekilde uğraşmak yerine, tamamen yetki alanınız içinde olan eğitim sistemini, dershane ve etüt merkezlerine ihtiyaç kalmayacak bir duruma getirmek daha akılcı değil mi?

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/