İl İçi ve İl Dışı Atama Müjdesi Sürgünler Açısından Nasıl Anlaşılmalı? | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>İl İçi ve İl Dışı Atama Müjdesi Sürgünler Açısından Nasıl Anlaşılmalı? 05.09.2017 23:32

İl İçi ve İl Dışı Atama Müjdesi Sürgünler Açısından Nasıl Anlaşılmalı?

30 Ağustos 2017 tarihinde MEB`den,"Müjde" adı altında bir basın açıklaması yayınlandı.

Yazıyı okuduktan sonra ilk anda ‘isteğe bağlı’ ibaresinin görmediğimiz için sadece mazeret ve alan değişikliğine ilişkin yer değişkliklerinin yapılacağı yorumunu yaptım.

Sonrasında bir dostumun uyarısıyla Sayın Yusuf Tekin’in twetlerini okuduğumda, tartışmalı durum açıklığa kavuştu. Sayın Tekin açıklamasında; “Değerli arkadaşlar yönetmelikte olmamasına rağmen söz verdiğimiz ikinci il dışı ve özre bağlı yer değişikliği duyurumuz. Hayırlı olsun.Bugünkü müjdelerimiz bütün öğretmenlerimize hayırlı uğurlu olsun!”ifadelerine yer vermiştir. Sayın Tekin’in açıklamasında ‘isteğe bağlı’ kelimeleri yer almamasına rağmen, ‘ikinci il dışı ve özre bağlı yer değişikliği’ifadelerinden, arada ‘ve’ olduğu için isteğe bağlı il dışı yer değişikliklerinin ve özre bağlı yer değişikliklerinin ayrı ayrı yapılacağı sonucunu çıkarıyoruz.

Bu durumda sürgün olan eğitim emekçilerinin;

1-İl dışı yer değişikliği başvurusunu 8-12 Eylül tarihleri arasında yapabilecekleri,

2-Mazerete bağlı yer değişikliği başvurularını da yayınlanacak kılavuzdaki takvime göre yapabilecekleri, sonucu çıkmaktadır.

Eğitim Sen ve KESK’in bu konuda nasıl bir açıklama yapacağını beklemek gereklidir, çünkü Bakanlık ile diplomasi yürüten ve mücadele programını bütünlüklü anlamda yapan Eğitim Sen ve KESK’tir. Ancak biz de gelen sorulara cevap olması anlamında teknik bir yol haritası çıkaracağız;

-5 Eylül 2017 tarihi itibarıyla il dışı sürgün tebligatları yapılmaya başlanacaktır. Bu durumda iki şey yapılabilir. İlki, ilişiği hemen kesip (yolluğu da alıp), sürgün olunan yerde göreve başlayarak, 8-12 Eylül tarihleri arasında sürgün olmadanönce görev yapılan il hariç başka bir İl’e yer değişikliği isteğinde bulunmak; ikincisi, ilişik kesmeden aynı tarihler arasında yer değişikliği isteğinde bulunmaktır. Her ikisi de yapılabilir.

-Basın açıklamasında mazerete bağlı yer değişikliği isteklerinin takvimi belli değildir. Sürgün olanın eşi çalışmıyorsa, eski görev yerine sadece sağlık durumu nedeniyle yer değişikliği isteğinde bulunabilir (şartları mevzuatta bellidir ve zordur).

Kılavuz beklenmeden yapılacak şeyler bunlardır. Ancak açıklanması gereken bir başka durum da vardır ki sürgün olan eğitim emekçilerini doğrudan ilgilendirmektedir. Şöyle ki; ilişik kesmeden il dışı yer değiştirme isteğinde bulunup da başka bir İl’e ataması yapılanlar teknik olarak sürgün olmadıkları için dava açmalarına gerek kalmayacaktır. Bu durumda olanlar ilk mazerete bağlı yer değiştirme duyurusunda eski görev yaptıkları İl’e yer değiştirme isteğinde bulunabileceklerdir. İlişik kesip, sürgün olunan yerde göreve başlayarak, başka bir İl’e ataması gerçekleştirilenler dava açabilecekler ancak, dava sonucunda kazansalar bile eski görev yerlerine tekrar dönemeyeceklerdir. Çünkü atandıkları il, zorunlu değil, isteğe bağlı olarak görev yaptıkları il konumunda olacaktır ve o İl’de üç yıl çalışmak zorunda kalacaklardır.

Biraz kafa karıştırıcı ama şu aşamada olacaklar bu şekildedir.

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/