OKUL (MEKTEP MABETTİR) | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>OKUL (MEKTEP MABETTİR) 08.02.2017 19:19

OKUL (MEKTEP MABETTİR)


Geçmişten günümüze toplumun tamamını ilgilendiren temel kurum okullar olmuştur. Çünkü herkesin, isteyerek veya istemeyerek bir şekilde yolu orada kesişmekte ve ilgisiz kalınamamaktadır. Gerçi günümüzde “okulsuz toplum” tartışmalarına rastlasak da özellikle Türk kültüründe okulun yeri daima kıymetli olmuş ve saygı görmüştür.

Toplum tarafından “Oku, bir baltaya sap ol.” İfadesi ile yönlendirilen nesil geldiği okulda, sosyo kültürel reel verilere baktığımızda artık aynı niteliği bulamamaktadır. Okullaşma oranı artmasına rağmen kurumsal bir kimlik açısından düşünüldüğünde sınıflardan, koridorlara, laboratuvarlardan oyun alanlarına, mimariden estetiğe ortak bir dizayn gözlenememektedir.

Okulun değer kaybetmesindeki ana sebeplerden bir tanesi ekonomik çıktılarla alakalıdır. Çünkü birey mezun olduğu alanda iş bulma gayretine rağmen yerleşemeyince aldığı eğitim anlamını yitirmektedir.

Bunun üzerine eğitim sürecinin tamamını bitirmesine rağmen bir meslek sahibi olamayan fertler donanım sahibi olduğu alandan ziyade, geçimini temin edecek bir iş sahası arayışına girmektedir.

Her şeye rağmen okullar toplumun şekillendirilmesinde en büyük rolü oynamalıdır. Bu zaviyeden baktığımızda okul ile ilgili en güzel değerlendirmelerden birini Nurettin Topçu, Türkiye’nin Maarif Davası’nda anlatır. “Mektep” başlığı ile incelediği konuyu toplumun ana unsuru olarak gösterir.

 “MEKTEP; millet mektebinin dışında yer alacak özellik ve yabancılık tanımayan, kutsal çatısı altında siyasete asla yer vermeyen, muallimin ilmi ve ahlaki otoritesinden başka hiçbir otorite tanımayan, ruhları huzur içinde birleştirici, disiplinin barındığı ideal çatıdır. 

Mektep, Selçuk mimarisinin seher vaktinin ışıklarını andıran ruhani ve içten tebessümünü toplayacak, içerisinde Ebu Hanife’nin hak ve davasına tertemiz ışıklar saçan dehasıyla, Descartes’in düşünceye, doğru yolları gösteren metotlu zekâsını birleştirecektir. Bu mektep, Türk milletinin kendi vücuduyla, kendi kalbi ve kendi diliyle çevrildiği kendi çocuklarının mektebidir. Bu mektep, bütün insanlığın zekâsına önder olacaktır. Bu mektebin çocuklarına göstereceği yol hakikatlerin, Allah’ın yoludur. 

Çok gayeli öğretim yapan mektep hayattır, tek gayeli öğretim yapan mektep ise okuldur. Mektep, hayat hadiselerinin manasız, ne sebebi ne de hikmeti anlaşılmaz çokluğundan kurtararak, zihinleri manalı ve tatmin edici birliğe ulaştırır. Bu sebepten mektep mabettir. Hayatta esas olan hadise yaşamak, mektepte ise tanımaktır. Öğreneceğimiz şeyler her şeyden evvel şahsiyetimizin özetini teşkil eden âlemle ilgili olmalıdır. Diğer yandan hangi yetenek olursa olsun, test metodu ile tanınışı, insandaki çok bilgiyi araştırdığı için şuurun diğer derecelerini tanımakta yetersiz ve hatalıdır. Mektep öyle bir zihin alışveriş yeridir ki, onda bir taraftan verilecek şeyler seçilirken, öbür taraftan insanda alıcılık kabiliyeti doğurulur, beslenir ve büyütülür.  ([1])

 [1] TOPÇU, Nurettin; Türkiye’nin Maarif Davası, Dergah Yayınları, İst.1997

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/