ÖĞRENCİ | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>ÖĞRENCİ 19.02.2017 21:30

ÖĞRENCİ


Birlikte ele alınan okul, çevre, veli kavramlarında sıklıkla öğrenciye karşı sergilenen ve sergilenmesi gereken tutumlara yer verilmekle birlikte bağımsız bir kavram olarak da öğrenciliğin ele alınması gerekmektedir. Nihayetinde cemiyet hayatının geleceğini belirleyecek olan bu öğrencilerdir. Son zamanların en çok kullanılan “öğrenci merkezli” eğitim anlayışı doğru olmakla birlikte bazı eksikleri de barındırmaktadır. Öğrenci merkezli eğitimden kasıt bireyselliği ön plana çıkarıp sosyal hayattan onları koparmak olmamalıdır. Nitekim on- yirmi yaş aralığına baktığımızda sosyal hayattan tamamen kopan, teknoloji ile vakit geçirip sanal bir dünya kuran ve psikolojik rahatsızlıkların artmasına sebep olan bir ferdiyetçi yaklaşım benimsenemez.

Zamanla pek çok kavram anlam kaymasına uğradığı gibi “öğrenci” terimi de değişken bir manaya dönüştürülmüştür.

Nurettin Topçu’nun “talebe” tanımına baktığımızda bu değişimi daha net görebiliyoruz:

 “TALEBE; hakikatler peşinde koşmayı meslek edinen insandır. Gayesi manevi olgunlaşma olan bir mesleğin insanıdır, mekteplerin diploma müşterisi ve istikbalin mevkii dilencisi değildir. Disiplinin kâinattaki nizam gibi bir zaruret olduğuna inanmış, diğer içtimai sınıf insanlarına örnek olacak kabiliyette bir üstün insan namzedidir. Talebe, halkın girdiği her yere girmez, halk gibi konuşmaz, halkın önünde yürür.

Öte yandan büyük şehirlerde yetişen çocukların, hem de bizim dünyamız içinde, bizimkinden ayrı bir dünyası, başka hayat şartları, bizimkinden ayrı eğlence ve yaşama vasıtaları olmalıdır. Medeni memleketlerin çocukları, şehirlerin yanı başında veya içerisindedir.

Cemiyet çocuğun hayatını omuzlarının hizasına yükseltmiş, yarının ergin insanı olarak çocuğa hizmetten çekinmemiştir. Yetiştirilmeleri uğrunda en ufak külfetten kaçındığı çocuklarını sokaktan geçen her çeşit insanın, vasıtaların, çamurun ve ahlak düşkünlüklerinin sinesine fırlatan, küçük çocuğunu verdiği mektebi, kendisini dertten kurtaracak bir sığınak sayan, daha ileri yıllarda mektepten sade not ve diploma bekleyen, çocuklarının midesiyle giyiminden başka yavru mesuliyeti bilmeyen “çocukluk mesleği” iklimine yol açmayan bir cemiyette insan yükselmez, büyük ruhlar yetişmez. Onlar için ayrılmış dünyamız yok, bir çocuk şehrimiz yok. 

Çocukluğunu yaşamadan gömen insanların cemiyeti, hilkate hayran dahiler, mesut yapıcılar, çılgın idealistler ve murada ermiş âşıklar yetiştiremez. Yarınki hayatı yaşanmaya değer yapan çocuklarımızdır. Onlara ne emek verdik ki, gençliğimizden ne bekleyelim?” ([1])

Burada tanım eşliğinde ortaya konulan manzara günümüzde artan bir eğilim ile devam etmektedir.

Toplumun yaşadığı buhranlar anaforunun çıkışı ancak neslin inşası ile mümkün olacaktır. Neslin inşası ise realizm ile idealizmi birlikte götürebilen bir eğitim sisteminin uygulanması ile olur.

Öğrencilerin istikbale ait tahayyülleri, aileden başlayarak toplumda ve maalesef eğitim sistemimizde yönlendirilişi maddi gelecek üzerine yoğunlaşmıştır. “Benim çocuğum büyüyünce doktor olacak.” yönlendirmesi ile başlayan beklenti acıdır ki “Hiçbir şey olamıyorsan bari öğretmen ol.” anlayışına dönüşerek sadece para boyutu ile kuşaklara istikamet belirlenmektedir.

Toplum hayatında maddi ve statü olarak itibar kazandıran mesleklere yönlendirilerek büyüyen çocuklar, sosyal meselelere, ülke problemlerine, insan hakikatlerine uzak; kendin düşünen, kaliteli zaman geçiremeyen, dar kalıplar içinde yaşayan bir anlayışa mahkûm oluyorlar.

Öğrenci yetiştirmeye yönelik iki ana başlık olmalıdır. Bunlardan birincisi tartışmasız “ahlak” güncel terim ile “değer” temelli şahsiyet kazandırma; ikincisi de onu meslek hayatına hazırlayacak, kabiliyetleri doğrultusunda geliştirecek “akademik” başarı hedefli planlamalar olmalıdır.[1] TOPÇU, Nurettin; Türkiye’nin Maarif Davası, Dergah Yayınları, İst.1997

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/