Anasayfa Video Galeri Foto Galeri Haber Ara Anket Rss Reklam Künye İletisim
MEMURLARIN SESİ
Gündem İlanlar Eğitim Sendika Kamu Ekonomi Sağlık Özel Personel Emniyet Belediye Duyurular
Dinin korunması bütün farzların üstünde olduğu gibi...Tarih 27 Ağustos 2013, 13:04 Editör: Editör Admin

Dinin korunması bütün farzların üstünde olduğu gibi...

DİYANET İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İranlı alimlerden oluşan bir heyeti makamında kabul etti. İslami Mezhepleri Yakınlaştırma Kurumu Genel Sekreteri Ayetullah Mohsen Eraki’nin başkanlığındaki heyette, İslam Dünyası İşleri Rehberlik Makamı Yüksek Danışmanı ve Kurum Yüksek Konseyi Başkanı Ayetullah Muhammed Ali Tehsiri, Dr. Mehdi Mustafavi, Huccetulislam Muhammed Şafiinia de yer aldı. Kana bulanmış bir ümmet coğrafyasında, İslam topraklarına yüzyıllık fitne tohumlarının ekildiği bir dönemde gerçekleşen buluşmayı karanlıkların ortasında yanan bir ışık olarak değerlendiren Görmez, "İslam coğrafyasında olup bitenlerde Sünnisiyle, Şiisiyle İslam alimlerinin, din kurumların, din eğitimi veren müesseselerin vebali ve sorumluluğu yok mudur? İnsanlığa ezeli hikmet, evrensel adalet ve iki cihanda saadet sunmak üzere gönderilen İslam, eğer bugün bağlılarının birbiriyle savaştığı, birbirinin canına kastettiği, camilerinin birbiri tarafından bombalandığı bedbaht bir süreç yaşıyorsa Hz. Peygamberin mirasçısı konumundaki alimlerin suçu yok mudur?" dedi.

"HİÇBİR STRATEJİ MÜSLÜMAN KANININ DÖKÜLMESİNİ ÖNLEMEKTEN DAHA DEĞERLİ DEĞİLDİR"


Diyanet İşleri Başkanı Görmez, "Bunları, kendilerini Rabb’a adamış kimseler ve ?limler günah söz söylemekten ve haram yemekten sakındırsalardı ya! Yapmakta oldukları şey ne kötüdür. (Maide 5/63) İsrailoğullarından inkar edenler, Davud ve Meryemoğlu İsa diliyle lanetlendi. Bu, onların isyan etmeleri ve hadlerini aşıyor olmalarından ötürüydü. İşledikleri herhangi bir kötülükten birbirlerini vazgeçirmeye çalışmazlardı. Yapmakta oldukları ne kötüydü. (5/78) Bu ayetlerde Allah’ın onları kınamasının sebebi, onların aralarında bulunan zalimlerin yaptıkları kötü işleri ve fesatları görüp onlardan yetişen dünya mal ve makamına olan meyilleri ve maruz kalmaktan sakındıkları baskı ve zulmün korkusu yüzünden onların men etmemelerinden dolayıdır. Hiçbir strateji Müslüman kanının dökülmesini önlemekten daha değerli değildir. Hiçbir siyaset Müslümanların parçalara ayrılarak birbirini katletmesini önlemekten daha önemli değildir. Muhlis İslmm alimlerinin tek stratejisi vardır, o da kardeşlik ve vahdettir. Yapılması gereken zalimin karşısında mazlumun yanında yer almaktır" dedi.

"İNADINA KARDEŞLİK, İNADINA VAHDET’ DEMEK İÇİN BURADAYIZ"


Diyanet İşleri Başkanı Görmez, "Bugün Bağdat’ta, Necef’te her gün bombalar patlamakta, ansızın müminler ölmekte, Şam’da, Halep’te yüzbinler çatışmalar sonunda ölüme gitmekte, Beyrut’ta, Trablus’ta Müslümanlar camilerde Cuma namazlarını bombalar altında eda etmekte, Pakistan’da bayram günlerinde dahi ölümler yaşanmakta, Kahire’de meşruiyet arayışında bulunan insanların üzerine ölüm kusulmakta, İsl?m beldelerinin her yerinde kan ve gözyaşı, zulüm ve şiddet hüküm sürmekte. Asıl hepimizi kahreden husus ise uluslararası hile, entrika ve oyunların ürünü olan bu fitnelerin, mezhepçilik, Sünnilik-Şiilik ihtilafı adına yapılıyor görünmesidir. Bazı ülkeleri Sünnilik üzerinden bazı ülkeleri de Şiilik üzerinden birer temsile dönüştürme ve her iki ülke üzerinde İslam’la veya İslam’ın herhangi bir mezhebi ile ilişkisi olmayan sorunları yeniden tanımlayarak Müslümanları birbirine düşüren entrikaları, hile ve oyunları bozmak bütün alimlerin, mütefekkirlerin, yazarların birinci vazifesi olmalıdır. Bugün Sünnilik ekseninde de Şiilik ekseninde de, her iki yönelimin temel sabitelerini hiçe sayan unsurların söze dahil olma, sözü ve eylemi ele geçirme atakları karşısında sadece vicdanlar değil hemen her şey incinmekte ve kahrolmaktadır. İnadına kardeşlik, inadına vahdet demek için buradayız. Bilumum takrib projeleri hiç kuşkusuz hayatidir ve mezheplerin sosyal gerçekliğini devre dışı bırakmaksızın gayr-i İsl?mi duyarlılıklar ekseninde mevcut gelenekte bölünme yaratan eğilimleri elimine etme çabası taşımaktadır" diye konuştu. 

"ÖNCELİĞİMİZ BERABERLİĞİMİZİ NASIL OLUŞTURACAĞIMIZA YÖNELİK OLMALIDIR" 

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, "Bugün bir vahdet ve kardeşlik inisiyatifi başlatmak istiyoruz. Yapacağımız toplantılar ve görüşmeler alışık olduğumuz birbirimizi tanımak ve birbirimize güzel temennilerde bulunmak için bir araya gelinen resmi toplantı ve görüşme kapsamında değildir. Bu toplantımız öncelikle mezheplerin birbiriyle teolojik ve akademik yapacağı tartışmaları içeren toplantı da olmamalıdır. Önceliğimiz ehl-i sünnet ve ehl-i beyt kavramlarıyla dini anlama ve farklı yorumlamaları birbirimize anlatma çabasının ötesinde ehl-i tevhid olarak birliğimizi ve beraberliğimizi yani vahdeti nasıl oluşturacağımıza yönelik olmalıdır. Bu toplantılar, kan gövdeyi götürürken Bizans rahiplerinin meleklerin kanadı var mıdır yok mudur tartışması üzerine yaptıkları dini çalışmalar gibi olmamalıdır. Bugün İslam dünyasında her gün kan akmakta; düşünün bizler toplanmışız namazda eller bağlanmalı mı bağlanmamalı mı bunu tartışıyoruz. Hayır hayır, böyle bir dini tartışma ne Allah’ı razı eder ne de müminlere bir faydası olur. Bugün bizler İslam’ın özünü ve gayesini öncelememiz gerekir. Bu da tevhiddir, adalettir, uhuvvettir; ahlaki kaygıları önceleyen ümmeti oluşturmaktır ve vahdettir" dedi.

"AYNI MEDENİYET HAVZASINDA VAR OLMUŞ TOPLULUKLARIN MENSUPLARIYIZ"

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, "Bu toplantılarda bizler, sadece ulemayı ilgilendiren konuları değil, bütün Müslümanları hatta bütün insanlığı doğrudan ilgilendirmekte olan hakkın, hukukun ve adaletin ikame edilmesi ve yüceltilmesine yönelik vicdanlarımızın sesini dinlemeliyiz. Bu toplantının sonunda umarım ve dilerim ki, herkes için daha güvenli hayat alanları oluşturmanın misakını oluşturmuş oluruz. Bölgemizin, tüm İslam toplumlarının, Şiisiyle, Sünnisiyle zor günler geçirdiği şu günlerde herkesin hayati sorunlarıyla yüz yüze gelerek bu sorunlara çözüm üretebilme duyarlılığını gösterebilirsek bu toplantılarla bölgemizin ve insanlığın huzuruna katkı yapmış oluruz. Bizler geçmişten bugüne kadar aynı medeniyet havzasında var olmuş toplulukların mensuplarıyız. Modern zamanlara kadar barış içinde bu coğrafyayı birlikte imar ederek aynı atmosferi soluyup bu toprakları kendimiz için darü’s-selam yaptık. Yani barışın yurdu. Evet, bu topraklar binlerce yıl barışın ve esenliğin diyarı oldu. Elbette zaman zaman çatışmalar yaşandı ancak bunlar kitleler nezdinde derinleşmedi. Ancak bu günlerde yaşananlar geleceğimizi de tehdit ederek büyük kırılmalara neden olacak potansiyeli taşımaktadır" diye konuştu. 

İslami Mezhepleri Yakınlaştırma Kurumu Genel Sekreteri Ayetullah Mohsen Eraki ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ümmet arasındaki vahdetin korunmasının dinin korunmasıyla eş değer olduğunu söyledi. Eraki, "Dinin korunması bütün farzların üstünde olduğu gibi vahdetin korunması da öyledir. Müslümanlar arasında temel olarak bir ihtilaf varsa vahdetin sağlanması gerekir. bu vahdetin sağlanması için alimlere büyük görevler düşüyor" diye konuştu.


  |  Bu haber 1800 defa okunmuştur.

Gündem  KATEGORİSİNDEN HABERLER

İsmail Koncuk'tan Başbakan'ın Taziye Dileğine Sert Tepki!

İsmail Koncuk'tan Başbakan'ın Taziye Dileğine Sert Tepki! İsmail Koncuk'tan Başbakan'ın Taziye Dileğine Sert Tepki!

Köşk İçin Sürpriz İsim

Köşk İçin Sürpriz İsim Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dünkü 1915 mesajıyla hem Türkiye hem de dünya gündemini bir anda sarsken gazetecilerl...

İki Farklı 1 Mayıs Kararı

İki Farklı 1 Mayıs Kararı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'ı ve KESK Genel Başkan Lami Ö...

Meteoroloji'den 21 İle Kuvvetli Yağış Uyarısı

Meteoroloji'den 21 İle Kuvvetli Yağış Uyarısı Yağışlı hava dalgasının etkisine giren Türkiye'de, sel baskınlarına karşı Meteoroloji vatandaşları uyardı.

Polislerle öğretmenler törende kavga etti!

Polislerle öğretmenler törende kavga etti! Polislerle öğretmenler törende kavga etti!

YSK, Hatay ve Iğdır için Kararını Verdi

YSK, Hatay ve Iğdır için Kararını Verdi YSK, Hatay ve Iğdır için Kararını Verdi

Çocuk işçi sayısı son 10 yılda %50 arttı

Çocuk işçi sayısı son 10 yılda %50 arttı 23 Nisan Çocuk Bayramı vesilesiyle “Türkiye’de çocuk işçiliği gerçeği” raporunu açıklayan DİSK-AR, dünyada her 5 ço...

STS diş hekimliği ilkbahar dönemi sonuçları

STS diş hekimliği ilkbahar dönemi sonuçları STS diş hekimliği ilkbahar dönemi sonuçları

İcra Müdür ve Yardımcılarının Atama Kararnamesi Hakkında Duyuru

İcra Müdür ve Yardımcılarının Atama Kararnamesi Hakkında Duyuru İcra Müdür ve Yardımcılarının 2014 Yılı Atama Kararnamesi Hakkında Duyuru

Ramzan HAKVERDİ Ramzan HAKVERDİ
HERKES NİYETİ İLE HESABA ÇEKİLİR
Ahmet GÜZEL Ahmet GÜZEL
MÜDÜRLÜK İÇİN SENDİKA DEĞİŞTİRMEK
Abdullah DAMAR Abdullah DAMAR
Eğitimde Kızlarımızın Yükselen Yıldızı
Ö.Davut Asker Ö.Davut Asker
Ustalık Politikası IN, Kalfalık Politikası OUT
SAMİ ÇELİK SAMİ ÇELİK
CANIM BÖYLE İSTİYOR !
Remzi ÖZMEN Remzi ÖZMEN
MİLLİ EĞİTİM KONSEYE HAVALE!..
Adil GÜLMEZ Adil GÜLMEZ
Öğretmen mi, Değil mi?
Ertuğrul ÇAY Ertuğrul ÇAY
MEB’e Salvo Yapma Telaşına Düştüler
H.Yaşar Yılmaz H.Yaşar Yılmaz
MEB DÖNÜŞÜMÜ
İlhami FINDIK İlhami FINDIK
Eğitimde Öğrenilmiş Çaresizlik
İlyas ÖDEMİŞLİ İlyas ÖDEMİŞLİ
Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği Biliniyormu ?
Kamil ÇAKIR Kamil ÇAKIR
Mehteranla Yürüyen Ekip
Hüseyin Yürük Hüseyin Yürük
Demokrasi, Sandıktan mı Çıkacak Yoksa Yumurtadan mı?
OĞUZHAN METE OĞUZHAN METE
Eğitimde paralel yapı bu şartlarda bitmez
H.Celal ÇAKIR H.Celal ÇAKIR
Kutlu Doğum
Enver DEMİR Enver DEMİR
MAKAM-MEVKİ PAZARLAMACILARI İŞ BAŞINDA

Tüm fotoğraflar

  Kardeşim Sen Özgürsün
 

Kardeşim Sen Özgürsü

İzlenme:632

   
  Zekice hazırlanmış reklamlar
 

Zekice hazırlanmış r

İzlenme:1000

   
  Güldüren iş ilanları
 

Güldüren iş ilanları

İzlenme:1238

   
  Hazan
 

Hazan

İzlenme:1168

   

Süper Lig Puan Durumu

Tüm videolar

  Seyyid Kutub
 

Seyyid Kutub

İzlenme:258

   
  Kavimlerin helakı
 

Kavimlerin helakı

İzlenme:314

   
  recep ivedik 3 tiyatro sahnesi
 

recep ivedik 3 tiyat

İzlenme:264

   
  ay lav yu - komik sahne!
 

ay lav yu - komik sa

İzlenme:276

   

SİNEMA

HAVA DURUMU

MEMURLARIN SESİ
Ekstrafikir mydesign haber temasıdır.Created By Ekstra Fikir - Tüm hakları saklıdır.