TÜRK-İŞ’ten ’açlık sınırı’ açıklaması… | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> TÜRK-İŞ’ten ’açlık sınırı’ açıklaması…26.07.2018 22:42

TÜRK-İŞ’ten ’açlık sınırı’ açıklaması…

TÜRK-İŞ’ten ’açlık sınırı’ açıklaması…


TÜRK-İŞ; dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarını (açlık sınırı) bin 738,37 lira olarak belirledi.


Bu haber 266 kez okundu.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) çalışanların geçim şartlarını otuz bir yıldan bu yana aralıksız olarak her ay düzenli olarak yaptığı ‘açlık ve yoksulluk sınırı’ araştırması ile ortaya koymaktadır. TÜRK-İŞ araştırmasının 2018 Temmuz ayı sonucuna göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) bin 738,37 lira olarak belirlendi. Gıda harcamasıyla birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 5 bin 662,46 lira oldu. Bir çalışanın sadece kendisinin yapması gereken yaşama maliyeti ise aylık 2 bin 136,28 lira olarak hesaplandı.

TÜRK-İŞ’ten yapılan açıklamada, “Gıda fiyatları gel-git yapıyor, enflasyon yükseliyor. Mutfak enflasyonunda 12 aylık artış yüzde 16,07 oranından. Ayrıca uygulanan ekonomik politikalarda gündemi faiz ve döviz kurundaki gelişmeler meşgul ederken, özellikle gıda fiyatlarının mevsim normallerinin üstüne çıkması ve sürekli değişim göstermesi, enflasyona olumsuz yansıyor. Aylık ve ücretlere sonradan gerçekleşen enflasyon farkının verilmesi, başta çalışanlar olmak üzere dar ve sabit gelirli kesimlerin geçim şartlarını iyileştirmeye yetmiyor”denildi.


Etiketler: memur haber -memur haberleri -memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Diğer SENDİKA haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/