Savunma alınmadan disiplin cezası verilemez | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Savunma alınmadan disiplin cezası verilemez17.01.2018 21:59

Savunma alınmadan disiplin cezası verilemez

Savunma alınmadan disiplin cezası verilemez


Kütahya İdare Mahkemesi, kararında, “…657 sayılı Kanun’un 130. maddesi uyarınca hakkında soruşturma açılan davacıya, disiplin suçunu oluşturan eylemi ve bu eylemin hangi disiplin kurallarını ihlal ettiği açık bir şekilde belirlenerek düzenlenen savunma...


Bu haber 339 kez okundu. Kütahya İdare Mahkemesi, kararında, “…657 sayılı Kanun’un 130. maddesi uyarınca hakkında soruşturma açılan davacıya, disiplin suçunu oluşturan eylemi ve bu eylemin hangi disiplin kurallarını ihlal ettiği açık bir şekilde belirlenerek düzenlenen savunma..

Eğitim-Bir-Sen olarak, personele dayatılan özel hayatın gizliliğinin ve kişisel verilerin ihlali niteliğindeki anket metnine itiraz etmiştik. Bunun şikâyet konusu edilmesini suç sayan üniversite yönetiminin şube yöneticimize verdiği disiplin cezasının iptali istemiyle açtığımız davada, savunma alınmadan sadece ifadeye başvurularak disiplin cezası verilmesi işlemi iptal edildi.

Kütahya İdare Mahkemesi, kararında, “…657 sayılı Kanun’un 130. maddesi uyarınca hakkında soruşturma açılan davacıya, disiplin suçunu oluşturan eylemi ve bu eylemin hangi disiplin kurallarını ihlal ettiği açık bir şekilde belirlenerek düzenlenen savunma istem yazısının bildiriminden itibaren en az yedi gün süre verilerek savunması alınmasının zorunlu olduğu halde, bu zorunluluğa aykırı olarak savunma alınmadan yalnızca ifadesine başvurularak disiplin cezası verildiği görüldüğünden dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmamaktadır…” ifadelerine yer verdi. 

Mahkeme kararı için tıklayınızDiğer SENDİKA haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/