Disiplin cezalarının memuriyete etkileri | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Disiplin cezalarının memuriyete etkileri15.12.2018 23:05

Disiplin cezalarının memuriyete etkileri

Disiplin cezalarının memuriyete etkileri


Devlet memurları bazı fiil veya halleri işlediklerinde disiplin cezası almakta ve bu disiplin cezalarının bazı uygulamaları aylık maaşlarından kesinti yapılması sonucunu doğurmaktadır.


Bu haber 2230 kez okundu.

Devlet memurları bazı fiil veya halleri işlediklerinde disiplin cezası almakta ve bu disiplin cezalarının bazı uygulamaları aylık maaşlarından kesinti yapılması sonucunu doğurmaktadır.

Haklarından verilen bir disiplin cezasından dolayı ilgili memurların maaşından kesinti yapılması; aylıktan kesme cezası alınmasından kaynaklanabileceği gibi, başka bir disiplin cezasının memur hakkındaki uygulanmasından da kaynaklanabilir.

Memurun aylığından kesinti yapılması sonucunu doğuran disiplin uygulamaları

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, memurlar hakkında disiplin cezası verilmesini gerektirecek fiil ve halleri ağırlık derecelerine göre; uyarma, kınama, aylıktan kesme, kademe ilerlemesinin durdurulması ve Devlet memurluğundan çıkarma cezasını gerektirecek fiil ve haller şeklinde 5 grupta toplamıştır.

Kanuna göre ayrıca, verilen disiplin cezasının mevcut ceza şeklinde veya bir derece hafif ceza şeklinde ya da bir derece ağır ceza şeklinde olmak üzere memur hakkındaki uygulaması da söz konusu olabilmektedir.

Bu kapsamda, memurlar hakkında verilen disiplin cezalarının uygulanma şekillerine bağlı olarak, bu cezalar nedeniyle memurun aylığından kesinti yapılması durumu ortaya çıkabilmektedir.

657 sayılı Kanunun disiplin hükümlerine baktığımızda;

**Memur hakkında verilen “kınama” cezasının tekerrür şeklinde uygulandığı durumlarda, memur hakkında aylıktan kesme cezası uygulamasına gidileceğinden, brüt aylığından 1/30 - 1/8 aralığında kesinti yapılmaktadır.

**Memur hakkında verilen “aylıktan kesme” cezasının aylıktan kesme cezası şeklinde uygulandığı durumlarda, memurun brüt aylığından 1/30 - 1/8 aralığında kesinti yapılmaktadır.

**Memur hakkında verilen “kademe ilerlemesinin durdurulması” cezasının bir alt ceza şeklinde uygulandığı durumlarda, memur hakkında aylıktan kesme cezası uygulamasına gidileceğinden, brüt aylığından 1/30 - 1/8 aralığında kesinti yapılmaktadır.

**Kazanılmış hak aylık seviyesi 1/4 olan memur hakkında verilen “kademe ilerlemesinin durdurulması” cezasının “kademe ilerlemesinin durdurulması” şeklinde uygulandığı durumlarda, memurun brüt aylığından 1/4 - 1/2 aralığında kesinti yapılmaktadır.

Aylıkta kesilecek oranın belirlenmesi

Devlet memurunun maaşından kesinti yapılmasını gerektiren disiplin uygulamalarında, memurun brüt maaşının belli oranları esas alınarak kesinti yapılmaktadır.

Memurun aylığından yapılacak kesinti oranının ilgili cezaya ilişkin kararda mutlaka belirtilmesi gerekmekte olup, kesinti oranı belirtilmeden “alt sınırdan ceza” ya da “üst sınırdan ceza” gibi ifadelere yer verilmemesi gerekir.

Ayrıca, brüt maaştan yapılacak kesinti oranı Kanunda alt ve üst sınır şeklinde belirlendiğinden,  yapılacak kesintinin alt sınırdan yüksek olabilmesi için bu durumun gerekçesinin ilgili ceza kararında (fiilin ağırlığı, birden fazla fiilin işlenmiş olması gibi hususlar gerekçe olarak ileri sürülebilir) belirtilmesi gerekeceğini düşünmekteyiz.

Öte yandan, disiplin uygulamaları kapsamında memurun maaşından kesinti yapılan durumlarda, sadece 1 ayın maaşı üzerinden kesinti yapılabileceğinden, kesintinin parça parça olarak ve farklı aylara ait maaşlardan kesilmesi de mümkün olmamaktadır.  


Etiketler: -memur haber -memur haberleri -memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Diğer SENDİKA haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/