İL MEM’DE MÜLAKAT SKANDALI! | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> İL MEM’DE MÜLAKAT SKANDALI!15.08.2020 20:04

İL MEM’DE MÜLAKAT SKANDALI!

İL MEM’DE MÜLAKAT SKANDALI!


Eğitimde kadroların belirlenmesindeki keyfiyet, liyakat düşmanlığı her gün yeni bir örnekle karşımıza çıkmaktadır.


Bu haber 16282 kez okundu.

Eğitimde kadroların belirlenmesindeki keyfiyet, liyakat düşmanlığı her gün yeni bir örnekle karşımıza çıkmaktadır. Bir işi ehline, bir kadroyu hak edene vermeye alerjisi olan zihniyet, Tekirdağdaki mülakat skandallarında kendini göstermiş ve eğitimdeki kadroların belirlenmesinde artık “Valinin keyfi” kriterinin bile devreye girdiğini ortaya koymuştur.

Bilindiği üzere; Okul idarecileri seçme mekanizmasında mülakat adı altında kadroların yandaşlara peşkeş çekilmesi, ilerici eğitimcilerin ayıklanmasına karşı yıllardır verdiğimiz mücadele sonrasında, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk geçen sene bir açıklama yapmış ve mülakatlarda adaylara yazılı sınavdan aldığı notların aynısının verileceğini söylemiştir.

Bakan Selçukun talimatı birçok ilde uygulanırken, Tekirdağda bir rezalet yaşanmıştır.
Neredeyse tüm illerde mülakata giren yönetici adaylarına yazılı sınavdan aldığı not verilirken, Tekirdağda 34 eğitimci,15 Mart 2020de girdikleri Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavından iyi not almalarına rağmen mülakatta düşük puan verilerek elenmiştir. Bu keyfi hak gaspına itiraz eden ve elenme gerekçelerini öğrenmeyi talep eden yönetici adaylarına, bir cevap vermeye bile lutfedilmemiştir.

Skandalın arkasında yatan neden ise Tekirdağ İl Başkanımız Hüseyin Erenin eğitimcilerin hakkını savunmak için komisyonla yaptığı görüşmeyle ortaya çıkmıştır.

Mülakat komisyonunun başkanına “Güvenlik ya da siyasi gerekçelerle mi böyle bir karar verdiniz?” diye soran yöneticimiz, “Hayır böyle emir aldık” yanıtını almıştır. Yöneticimiz Hüseyin Eren, “Diğer illerde neden her şey Bakanın dediği gibi oldu? Tekirdağın farkı ne?” sorusuna ise komisyonun başka bir üyesinin “Oraların valisi farklı” cevabı verdiğini söylemiştir.

Tek başına bu diyalog bile göstermektedir ki, geldiğimiz noktada artık eğitim, bürokrasi oyunlarından önemsiz; bir Bakanın talimatı ise bir Valinin keyfinden güçsüz görülmektedir.
Eğitim-İş olarak soruyoruz:
•    Bakanın talimatı belliyken, il bazında uygulamalarda nasıl farklılıklar olur? İl Milli Eğitim Müdürlükleri özerk, Bakanlıktan bağımsız bir hale mi gelmiştir?
•    Mülakatta elenen öğretmenlerin hiçbiri hakkında güvenlik soruşturması olmadığı komisyonca doğrulanmışken, bu elemeye yol açan yasadışı bir siyasi fişleme mi söz konusudur?
•    Valinin talimat verdiği iddiasının üstüne gidilecek ve devlet kadrolarının nasıl bir mantıkla talan edildiği ortaya çıkarılacak mıdır?
•    Türkiyedeki eğitim için hayati öneme sahip sınavların tarihlerini bile Cumhurbaşkanından fırsat bulup da kendi açıklayamayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, artık valilere de mi boyun eğmektedir?
•    Tek yapılması gereken mülakat denen garabeti kaldırmakken, çözümün arkasından dolanmak nedendir? Her halükarda mülakata girenlere yazılı sınavla aynı puan verilecekse o zaman mülakata ne gerek vardır? Mülakatın kaldırılması çağrılarımıza daha ne kadar kayıtsız kalınacaktır.
Eğitim-İş olarak altını çiziyoruz:
Eğitim, bu alanla ilgisi olamayan bürokratların müsamere alanı değil, ülkenin geleceğidir. Tekirdağda yaşanan bu skandal, ülke genelinde eğitimin nasıl yönetildiğinin acı bir örneğidir. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuka kendi sözünü çiğneyen Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğünden hesap sorma çağrısı yapıyoruz.

Eğitim-İş olarak konunun peşini bırakmayacağımızı, Tekirdağ Şubemiz tarafından başlatılacak olan hukuki sürecin takipçisi ve destekçisi olacağımızı ilan ediyoruz

EĞİTİM İŞ


Etiketler: memur haber -memur haberleri -memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Diğer SENDİKA haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/