ELEKTRİK FATURALARI’ MAHKEMELİK’ OLUYOR! | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> ELEKTRİK FATURALARI’ MAHKEMELİK’ OLUYOR!12.12.2020 00:12

ELEKTRİK FATURALARI’ MAHKEMELİK’ OLUYOR!

ELEKTRİK FATURALARI’ MAHKEMELİK’ OLUYOR!


EPDK’nın Resmi Gazete’de yayımlanan kurul kararıyla birlikte elektrik dağıtım şirketlerinin idari giderleri tüketicilerin faturalarına yansıtılacak. Yapılan değişiklikle tüketicilerin elektrik faturalarında %1’lik yeni bir artış olması beleniyor.


Bu haber 8235 kez okundu.

Enerji Bir-Sen, konuyu Danıştay’a taşıyarak iptal edilmesini talep etti.

8 Aralık 2020 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’nın ilgili kurul kararıyla birlikte elektrik dağıtım şirketlerinin bazı maliyet ve masraflarının vatandaşın elektrik faturasına yansıtılmasına kapı açması üzerine Enerji, Sanayi ve Madencilik Hizmetleri Çalışanları Birliği Sendikası (Enerji Bir-Sen) Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul yapmış olduğu açıklamada EPDK’nın ilgili kurul kararıyla Danıştay’a başvurarak yürütmenin durdurulmasını ve iptal edilmesini talep ettiklerini ifade etti.

Yapılan düzenlemenin yeterince açıklayıcı ve net olmadığını söyleyen Genel Başkan Tonbul, “Kararı incelediğinizde “elektrik dağıtım şirketlerinin şirket bünyesinde iş yapmalarını teşvik” olduğunu görebiliyoruz fakat bu teşvikin vatandaşın cebine direkt olarak zam şeklinde yansıtılmasında bir kamu yararı veya sosyal devlet ilkesi anlayışı göremiyoruz. EPDK’nın öngördüğü tarifede; “(malzeme gideri+ personel gideri+ araç kira gideri+ araç bakım onarım gideri+ diğer idari gidereler), (özel güvenlik gideri+ arıza- bakım- onarım gideri+ teknoloji gideri+ sayaç okuma gideri+ ödeme bildirimi bırakma gideri+ kaçakla mücadele gideri+ sayaç sökme takma gideri+ diğer idari giderler)” gibi kalemlerle birlikte şirketlerin neredeyse her türlü masrafı hesaplamaya dahil edilmiştir. Bu şekilde bir uygulamanın, yani hiçbir gerekçe gösterilmeden bu tür masrafların tüketiciye mal edilmesinin tüketici haklarını ihlal etmektedir” şeklinde konuştu.

EPDK, VATANDAŞA DÜŞÜK MALİYETLİ ELEKTRİK SAĞLAMAKLA YÜKÜMLÜDÜR

Vatandaşın, TRT payının elektrik faturalarından kaldırılmasını beklerken yeni yeni kalemlerle karşılaştığını söyleyen Tonbul, “elektrik fiyatları son bir yıl içinde toplamda %30’un üzerinde artmışken, ülkemizin milli enerji politikalarıyla, gerek elektrik, gerek doğalgaz alanında yerli kaynaklarla vatandaşa ucuz enerji arz etmeye çalıştığı bir dönemde, teşvik adı altında şirket masraflarının son tüketiciye fatura edilmesi, miktarı ne olursa olsun vatandaş açısından kabul edilebilir değildir. Bilindiği üzere 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu gereği EPDK “elektriği yeterli, kaliteli, sürekli, düşük maliyetli olarak sunmakla yükümlüdür” ancak mevcut kararda tüketiciye yüksek maliyetli bir elektrik sunulması söz konusudur. Enerji Bir-Sen olarak, 4688 sayılı kanunun 19. Maddesinden hareketle üyelerimizin ve tüm vatandaşlarımızın mağdur edilmemesi, hak ve menfaatlerinin savunulması adına üzerimize düşeni yerine getirmek üzere konuyu Danıştay’a taşıyarak ilk etapta yürütmenin durdurulmasını, bilahare kurul kararındaki ilgili maddelerin iptalini talep ediyoruz” dedi.


Etiketler: memur haber -memur haberleri -memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Diğer SENDİKA haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/