EBS ŞİKAYET ETMİŞTİ! CAN ATAKLI’YA CEZA… | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> EBS ŞİKAYET ETMİŞTİ! CAN ATAKLI’YA CEZA…06.11.2020 21:21

EBS ŞİKAYET ETMİŞTİ! CAN ATAKLI’YA CEZA…

EBS ŞİKAYET ETMİŞTİ! CAN ATAKLI’YA CEZA…


Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), Eğitim-Bir-Sen’in şikâyeti üzerine, EBA TV’de öğrencilerine karşı eğitim-öğretim sorumluluğunu yerine getirmek için emek sarf eden başörtülü öğretmenimize “facia” nitelemesi yapan hadsiz Can Ataklı’ya ve buna alet olan televizyon kanalına, ayrımcılık yasağının ihlal edilmesi nedeniyle idari para cezası verdi.


Bu haber 1650 kez okundu.

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), Eğitim-Bir-Sen’in şikâyeti üzerine,  EBA TV’de öğrencilerine karşı eğitim-öğretim sorumluluğunu yerine getirmek için emek sarf eden başörtülü öğretmenimize “facia” nitelemesi yapan hadsiz Can Ataklı’ya ve buna alet olan televizyon kanalına, ayrımcılık yasağının ihlal edilmesi nedeniyle idari para cezası verdi.

Kamera karşısına geçince herkese ve her değere karşı hadsizlik yapabileceğini, ayrıştırıcı bir dil kullanabileceğini sanan akıl fukarası hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuş, TİHEK’e de şikâyet dilekçesi vermiştik.

TİHEK, kararında, “Televizyon programında açıklanan ifadeler değerlendirildiğinde; görsel ve işitsel medya aracılığıyla iletişim ve kültür hizmeti verilirken haber verme sınırlarını aşan dinsel hoşgörüsüzlük temelli nefret biçimlerini yayan ve teşvik eden ayrımcı ifade biçimleri kullanılmıştır… Demokratik toplumun gerekleriyle bağdaşmayan ve çoğulcu yapısını, başkalarının haklarını ve kamu düzenini tehdit eden bu ayrımcı ifadeler 6701 sayılı Kanun’un 3. maddesinin 2. fıkrası uyarınca, iletişim hizmeti sunulurken yapılan, inanç ve cinsiyet temelli çoklu ayrımcılık olduğundan ifade özgürlüğünün kullanımı olarak değerlendirilememektedir” gerekçelerine yer verdi.

Kurul kararında, ayrıca, “inancı gereği örtünen kadınların kıyafetlerine yönelik söylem ve ayrımcı fiillerin yönetmelik değişiklikleriyle ortadan kaldırılamaması ve yaygın bir şekilde mütemadiyen devam etmesi nedeniyle kanuni bir düzenleme ile güvence altına alınması gerektiği” yönünde kanaat belirtilerek, yerinde ve haklı bir çağrıya da yer verildi.
TİHEK Can Ataklı başörtüsü ayrımcılık ihlal kararı


Etiketler: memur haber -memur haberleri -memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Diğer SENDİKA haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/