Yumurtalarda kod uygulamalı dönem başladı... | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Yumurtalarda kod uygulamalı dönem başladı...16.04.2018 21:25

Yumurtalarda kod uygulamalı dönem başladı...

Yumurtalarda kod uygulamalı dönem başladı...


Organik, köy, doğan ve serbest gezen tavuk yumurtası gibi ifadelerle satılan yumurtalar haksız rekabet oluşturdu gerekçesiyle bakanlık harekete geçti. Bakanlık "a sınıfı" yumurta için damgalama şartı getirdi.


Bu haber 256 kez okundu. Organik, köy, doğan ve serbest gezen tavuk yumurtası gibi ifadelerle satılan yumurtalar haksız rekabet oluşturdu gerekçesiyle bakanlık harekete geçti.

Yumurta satışından etiketlerinde yer alan "organik yumurta", "köy yumurtası", "doğan yumurta ","serbest gecen tavuk yumurtası gibi farklı ifadelerle tüketicilerin yanıltıldığı ve satıcılar arasında haksız rekabete yol açtığı belirlendi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca, 2014 yılında Türk Gıda Kodeksi Yumurta Tebliği'nde yapılan değişiklikle doğrudan satılan yumurtalara "A sınıfı" yumurtalar için damgalanma şartı getirildi.

Bakanlık 24 Kasım 2017'deki tebliğ değişikliğiyle "yetiştirme metodu kodu"nun işletme ve kümes numarasıyla birlikte yumurta kabuğuna damgalanmasını zorunluluğunu getirdi.

YUMURTA KODLARI NE ANLAMA GELİYOR?

Buna göre, "0" kodu organik yetiştiricilik, "1" kodu free range (açık dolaşıma erişim) yetiştiricilik, "2" kodu kümeste kafessiz yetiştiricilik, "3" kodu da kafesli yetiştiricilik için verilecek.

Örneğin, Ankara'da organik yumurta yetiştiriciliği yapan bir işletme için "0TR060000060000-01" damgası basılacak.
Etiketler: memur haber -memur haberleri -memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Diğer SAĞLIK haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/