Üniversite hastanesi ve sağlık bakanlığı arasında sözleşmeli hemşire atama krizi... | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Üniversite hastanesi ve sağlık bakanlığı arasında sözleşmeli hemşire atama krizi...08.10.2018 13:29

Üniversite hastanesi ve sağlık bakanlığı arasında sözleşmeli hemşire atama krizi...

Üniversite hastanesi ve sağlık bakanlığı arasında sözleşmeli hemşire atama krizi...


Ülkemizin çesitli üniversitelerinde hemşirelik eğitimi veren sağlık fakültelerinden lisans eğitimimizi tamamlayıp ülkemizin üniversite hastanelerine kpss p3 puan türünden kendi alımları ile (merkezi olmayan) meslek yaşamamıza sözleşmeli hemşire olarak başladık.


Bu haber 4427 kez okundu. Ülkemizin çesitli üniversitelerinde hemşirelik eğitimi veren sağlık fakültelerinden lisans eğitimimizi tamamlayıp ülkemizin üniversite hastanelerine kpss p3 puan türünden kendi alımları ile (merkezi olmayan) meslek yaşamamıza sözleşmeli hemşire olarak başladık. 

Bizlere verilen lisans eğitiminin gereği olarak etik değerlere ve sağlığın geliştirilmesi adına her türlü fedakarlığı bugüne dek gösterdik ve göstermeye devam edeceğiz. Ülkemizde sağlik bakanlığı ve üniversite hastaneleri arasında gerek ücretlendirme gerek tayin hakkı gibi özlük durumlarını ilgilendiren konularda eşit olmayışı yıllardır bizleri ve binlerce meslektaslarımızı mağdur etmektedir. 

2010 yılından beri üniversite hastanerinde sözlesmeli çalışıyorken aynı ünvanda sağlık bakanlığı hastanelerine sözlesmeli olarak hemşire atamaları yıllardır yasaya aykırı olmasına rağmen yapılmaktadır. 2018/4 ve 2018/5 sağlık bakanlığı hemşire atamaları ile sisteminde bize müsade etmesi ve yıllardır bu geçislerin serbestçe olması sebebiyle tercihlerimizi ösym resmi sitesinde yapıp sağlık bakanlığına bağlı hastanelere atamamız oldu. Üniversite hastanelerinde calışan bizler istifa dilekçelerimizi bir aydan önce yasal prosedürlere uygun olmak şartıyla üst makamlara bildirip kurumlarımızın da istifalarımızı uygun bulup onaylamaları ile karşılıklı olarak sözleşmemiz iptal olup görevlerimizden ayrıldık.

 Fakat ülkemizde bir kısım üniversitelerin atanma maksadıyla karşılıklı sozleşmeyi iptal ettiği bizleri sağlık bakanlığına tek tarafıl fesh etmiş gibi şikayet etmesi ve bir yıl devlet memuru olamaz ibaresini ispat olarak gösterip bakanlığa başvurması sonucu atamalarımz bakanlık tarafından iptal edileceği herbirimize önce sözlü ardından cimer bilgilendirme başvurusu cevabı olarak cevaplandırılmıstır. Öncelikle bizler sozleşmemizi tek taraflı fesh etmeyip karşılıklı kurumlarımızın oluru ile karşılıklı iptal ettik. Bir diğer konu bazı üniversite hastanelerinde hiçbir şekilde butür şikayetlerin olmayışı bizlerle aynı durumda bulunan meslektaşlarımız şuan atandığı hastanelerinde mesleklerini icra ederken ve 2010 yılından beri bu tür gecişlerin olması ve sistemin buna müsade etmesi ve bizlerin bu şekilde mağdur edilmesi anayasamızın eşitlik ilkesine aykırı olmakla birlikte bizleri ciddi anlamda maddi ve manevi kayba uğratmıştır.

 Bizler kanunlara uygun olarak kurumlarımıza resmi prosedürlere uygun olarak kurumumuzun da onayı alarak ayrılmış bulunmaktayız. Bundan dolayı ilgili 657 4/B maddesinin “tek taraflı fesih etmesi durumunda bir yıl devlet memuru olunamaz” ibaresi bizleri kapsamamaktadır. Tek taraflı fesh` in olması durumunda bile 2010 yılından beri yapılan geçişlerin ve sistemin buna engel olmayışı ve kimi üniversitelerde aynı koşullarla ayrılanların görevlerine başlamaları ve bizim tarafımıza yapılan bu uygulama bizleri sosyal psikolojik ve maddi olarak büyük kayıplara ugratmıştır. Mağduriyetimizin giderilmesini talep ediyoruz.

Etiketler: memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Diğer SAĞLIK haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/