Kişisel Sağlık Verileri Yönetmeliği yayımlandı... | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Kişisel Sağlık Verileri Yönetmeliği yayımlandı...22.06.2019 01:34

Kişisel Sağlık Verileri Yönetmeliği yayımlandı...

Kişisel Sağlık Verileri Yönetmeliği yayımlandı...


Sağlık Bakanlığı kişisel sağlık verileri hakkında yönetmelik yayınladı. Yönetmeliğe göre sağlık görevlileri, hasta verilerine ancak sağlık hizmetinin gereği ile sınırlı erişebilecek.


Bu haber 694 kez okundu.

Sağlık Bakanlığı kişisel sağlık verileri hakkında yönetmelik yayınladı. Yönetmelikte kişisel sağlık verilerinin paylaşılması ve güvenliğinin sağlanmasıyla ile ilgili değişiklikler yer alıyor.


Aslında 2016 yılında yayınlanan yönetmelikle ilgili Danıştay yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Kişisel Verileri Koruma Komisyonu'ndan görüş alınmadığı gerekçesiyle. Komisyondan görüş alındı, yönetmelik yeniden yayınlandı.


Sağlık hizmeti gereği kadar erişim olacak

 


Yönetmeliğe göre hiç kimse geçmiş sağlık verileri dökümünü sunmaya veya göstermeye zorlanmayacak. Sağlık hizmeti sunucuları tahlil ve tetkik sonuçlarında hastaya ait kişisel verileri içeren bölümlere kimliksizleştirme veya maskeleme tedbirleri uygulayabilecek. Sağlık görevlileri, hastanın sağlık verilerine ancak verilecek olan sağlık hizmetinin gereği ile sınırlı olmak şartıyla erişebilecek. e-Nabız hesabı bulunan kişilerin sağlık verilerine kendi gizlilik tercihleri çerçevesinde erişim sağlanacak.


Mahremiyet düzeyi daha yüksek olan başkaları tarafından görülmesi ve bilinmesi halinde hastanın sosyal hayatını ve ruh sağlığını olumsuz etkileme riski taşıyan kişisel sağlık verileri, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenecek. Bakanlık sağlık personelinin bu verilere erişimine ölçülü kısıtlamalar getirebilecek.


Velayet sahibi ebeveyn verilere ulaşacak


Anne ve babası boşanmış olan çocukların kişisel verilerine erişim ile ilgili de düzenlemeye gidildi. Bu kapsamda çocuğun velayetinin verildiği ebeveyn çocuğa ait sağlık verilerine erişebilecek. Ölmüş bir kişinin verilerine ise veraset ilamını göstermek şartıyla mirasçıları erişebilecek.


Kişisel sağlık verileri, kişisel bilgiler saklı kalmak kaydı ile bilimsel amaçla da kullanılabilecek.Diğer SAĞLIK haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/