TANIK SORGUSUZ MAHKÛMİYETE ‘İHLAL’ | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> TANIK SORGUSUZ MAHKÛMİYETE ‘İHLAL’03.09.2020 22:02

TANIK SORGUSUZ MAHKÛMİYETE ‘İHLAL’

TANIK SORGUSUZ MAHKÛMİYETE ‘İHLAL’


Anayasa Mahkemesi 2. Bölümü, beyanları mahkûmiyet kararına esas alınan tanığın duruşmada sorgulanamamasının, yargılamanın hakkaniyetini zedelediğine ve yeniden yargılama yapılması gerektiğine hükmetti.


Bu haber 11951 kez okundu.

İhlal kararı savunma hakkını genişleten bir örnek karar olarak kayda geçti. AYM kararına göre bir kişi, başvurucu H.B.’nin de aralarında olduğu bazı kişilerin ellerini ve ayaklarını bağlayıp kendisine zorla senet imzalattırdıklarını iddia etti ve şikâyetçi oldu. Açılan davada H.B., yağma ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçundan ceza aldı. Cezanın onanması üzerine H.B., AYM’ye bireysel başvuruda bulundu.

YENİDEN YARGILAMA YAPILACAK

AYM, 2 Haziran’da oy birliğiyle tanık sorgulama hakkının ihlal edildiğine, yeniden yargılama yapılmasına karar verdi. İhlal kararında, “Somut olayda duruşmada sorgulanmayan tanığın ifadesine dayanılarak mahkûmiyet hükmü kurulmasının bir bütün olarak yargılamanın hakkaniyetini zedelediği sonucuna ulaşılmıştır.”


Etiketler: memur haber -memur haberleri -memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Diğer MEVZUAT haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/