Okul müdürü, öğretmene savunmasını alarak direk ceza verebilir mi?  | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Okul müdürü, öğretmene savunmasını alarak direk ceza verebilir mi? 25.10.2018 14:37

Okul müdürü, öğretmene savunmasını alarak direk ceza verebilir mi?

Okul müdürü, öğretmene savunmasını alarak direk ceza verebilir mi?


Okul müdürü, öğretmene savunmasını alarak direk ceza verebilir mi?


Bu haber 2774 kez okundu.
1- Okul müdürü, öğretmene savunmasını alarak direk ceza verebilir mi? 

Okul müdürünün Anayasanın 42. maddesi, 1702 sayılı kanun, 657 sayılı kanun ve 4357 sayılı kanuna göre "maaştan Kesim" cezası dahil ceza verme yetkisi vardır.

Ancak direk dediğiniz resen anlamında anlaşılıyorsa, bu cezaları altyapısını yapmadan, yani ıspatlamadan veremez.Yani belli prosedürleri yapmak zorundadır. Aksi takdirde kendisi sıkıntıya girer.

Resen ceza verme yetkisi "İl İdaresi Kanunu" na göre, 5 güne kadar vali ve kaymakamlara aitdir.

Sözün kısası sizin dediğiniz gibi direk, kafasına göre ceza verme yetkisi yoktur. 

İlçe kaymakamlığından mutlaka onay alıp inceleme ve soruşturma sonrası ceza teklifi getire bilir. açık bir ifade ile, Şekil, usul ve esas olarak, yetkileri dailinde ve sınırında olmak kaydıyla ceza verebilir.

Ayrıca:

Okul müdürü kendi altında çalışan 2 personeli arasındaki husumeti inceleme yapabilir ve gereken disiplin hükmünü uygulayabilir.

Okul müdürü bizzat öğretmeninden kendisinin şikayetçi olduğu durumda ise; Husumetli 2 taraftan birinin kendisi olması sebebiyle soruşturmacı sıfatı ile kendisinide soruşturması yasal değildir. Bu durumda ilgili mevzuata göre husumeti soruşturacak 3. yetkilinin tayinini sağlamalıdır.

Ancak bu durumda 3. kişinin düzenleyeceği Soruşturma Raporu teklif ve kanaatlerine göre yetkisini kullananrak disiplin hükmünü uygulayabilir.

Okul Müdürü Öğretmenin, Ders proğramında keyfi davrana bilir mi?

MEB Orta Öğretim yönetmeliği Madde 12 Nin 1 ve 2 sıkkın a.b.c.ç

Müdür öğretmene ders proğramı yaparken bu kurallara uymak ve ders proğramını haftanın günlerine dengeli dağıtım yapmak zorundadır.

Etiketler: memur haber -memur haberleri -memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Diğer MEVZUAT haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/