Öğretmenlerin şirket kurması veya şirkete ortak olmasının şartları... | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Öğretmenlerin şirket kurması veya şirkete ortak olmasının şartları...20.10.2018 01:57

Öğretmenlerin şirket kurması veya şirkete ortak olmasının şartları...

Öğretmenlerin şirket kurması veya şirkete ortak olmasının şartları...


Devlet memurlarının ticaret yapmaları ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunmaları yasaklanmış olmakla birlikte, belli şartlara uyulması kaydıyla bazı ticari şirketleri kurabilmelerine veya bu şirketlere ortak olabilmelerine ise müsaade edilmektedir.


Bu haber 2000 kez okundu.
Devlet memurlarının ticaret yapmaları ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunmaları yasaklanmış olmakla birlikte, belli şartlara uyulması kaydıyla bazı ticari şirketleri kurabilmelerine veya bu şirketlere ortak olabilmelerine ise müsaade edilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, memurlara ticaret yapmayı yasaklarken; bazı şirketlere ortak olma yasağını açıkça belirtmiş, ortak olmayı açıkça yasakladıkları dışında kalan şirketler bakımından ise bu şirketlerde görev alma yönüyle bir yasaklamaya gitmiştir.


 
Öğretmenlerin şirket kurması veya şirkete ortak olması

Devlet memurlarının ticaret yapmasına ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunmasına yasak getiren düzenlemenin kapsamına bakıldığında, Öğretmen unvanlı kadrolarda bulunan Devlet memurları;

**Anonim şirket kurabilirler ve böyle bir şirkete ortak olabilirler.

Ancak, anonim şirket ortağı olan bir öğretmen, şirketin yönetim ve denetiminde görev alamaz, şirketin personeli sayılacak bir görev yapamaz ve şirketin kanuni temsilcisi olamazlar.

**Limited şirket kurabilirler ve böyle bir şirkete ortak olabilirler.

Ancak, limited şirketin ana sözleşmesinde şirketi idare ve temsile yetkili olanların belirtilmiş olması ve öğretmenin bu kişiler arasında yer almaması gerekir. Öte yandan, limited şirket ortağı olan öğretmen, şirketin yönetim ve denetiminde görev alamaz, şirketin personeli sayılacak bir görev yapamaz ve şirketin kanuni temsilcisi olamazlar.

**Komandit şirketlere, sermayesi paylara bölünmüş komanditer ortak ve komanditer (sınırlı sorumlu) ortak olabilirler. Ancak komandit şirketlere komandite ortak olmazlar. Öte yandan, komandit şirket ortağı olan öğretmen, şirketin yönetim ve denetiminde görev alamaz, şirketin personeli sayılacak bir görev yapamaz ve şirketin kanuni temsilcisi olamazlar.

**Kooperatif şirket ortağı olabilirler. Üyesi oldukları yapı, kalkınma ve tüketim kooperatiflerinin yönetim, denetim ve disiplin kurullarında görev alabilirler.

**Kollektif şirket ortağı olmazlar.

**Adi şirket kuramaz ve adi şirket ortağı olamazlar.

Şirket ortaklığı yasağına uymayan öğretmene uygulanabilecek yaptırım

Ortak olamayacakları şirketlere ortak olan ya da ortak olabilecekleri şirketlerin yönetim ve denetiminde görev alan, bu şirketlerin personeli sayılacak bir görev yapan veya bu şirketlerin kanuni temsilciliğini yürüten Öğretmenler hakkında disiplin hükümleri çerçevesinde işlem yapılması gerekir.

657 sayılı Kanunun 125/D maddesinde, Devlet memurlarına Kademe İlerlemesinin Durdurulması cezası verilmesini gerektiren fiil ve haller arasında "Ticaret yapmak veya Devlet memurlarına yasaklanan diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunmak" da sayılmış olduğundan, şirket ortaklığı konusunda yukarıda sayılan yasaklara uymayan Öğretmen hakkında kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verilmesi söz konusu olabilir.

Aynı fiili 2 yıl içinde yeniden işleyen Öğretmen hakkında ise Devlet memurluğundan çıkarma işlemi yapılır.

Etiketler: memur haber -memur haberleri -memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Diğer MEVZUAT haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/