Kadına erken emeklilik nasıl, hangi durumda olur… | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Kadına erken emeklilik nasıl, hangi durumda olur…13.04.2019 01:14

Kadına erken emeklilik nasıl, hangi durumda olur…

Kadına erken emeklilik nasıl, hangi durumda olur…


Çalışan kadınlar için erken emeklilik müjdesi geldi. SSK BAĞKUR sigortalı kadınlar için kademeli erken emeklilik detaylarını haberimizde vereceğiz. Çocuk borçlanmaları, staj ve ağır engelli çocuğu olan kadınlar erken emeklilikten yararlanıyor.


Bu haber 801 kez okundu.

Kadın çalışanlara müjde gibi bir haber geldi. Kadına kademeli erken emeklilik geliyor. Sigortalı çalışan kadınlar emeklilikte erkeklerden daha avantajlı bir konumda. Çocuğa bağlı borçlanmalar, staj gibi detaylar kadınların daha erken emekli olmasına neden oluyor. Ayrıca ağır engelli çocuğu olan kadınların erken emeklilik şansı var. Bu durumdaki kadınların 1 Ekim 2008 sonrası çalıştıkları her gün, 1.25 gün olarak hesaplanıyor. Peki SSK, Bağkur kadına erken emeklilik başvuru şartları nedir? İşte tüm detaylar

  HEM SSK HEM DE BAĞKUR

  Bu koşul kadının emeklilik yaşını da erkene çekiliyor. 1 Ekim 2008’den itibaren prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, emeklilik yaş sınırlarından indiriliyor. Engelli çocuğu olan kadınlara tanınan bu haktan SSK, Bağkur, tarım SSK, Tarım Bağkur’u ve Emekli Sandığı kanunlarına tabi çalışanlar yararlanıyor.

  EVLAT EDİNENE DE VAR

  Sadece biyolojik annelerin değil, evlat edinen annelerin de doğum borçlanması hakkı bulunuyor. Kadın sigortalılar 2 yaşını geçmeyen evlat edindikleri çocukları için doğum borçlanması yapabiliyor. Borçlanma, evlat edinilen tarihten başlıyor. Öte yandan, doğum yaptıktan sonra çocuğunu evlatlık veren anne de doğum borçlanması hakkına sahip.

  3 ÇOCUK 6 YIL PRİM

  Daha önce sadece SSK’lılara tanınan bu hak, memur ve esnaf annelere de tanındı. 2 olan doğum borçlanması sınırı da 3 çocuğa çıkartıldı. Buna göre; sigortalı olduktan sonra doğum yapan anneler, 3 çocuğa kadar borçlanma yapabiliyor. Her çocuk için 720 gün kazanılıyor. 3 çocuk için doğum borçlanması yapanlar, 2 bin 160 gün, yani 6 yıl prim kazanabiliyor.

  STAJ TARİHİ EKLENİYOR

  Normal şartlarda emeklilik hesabında staj başlangıcı ve stajda geçen süreler dikkate alınmıyor. Ama doğum borçlanmasında bu süreler geçerli. Bu yüzden anneler eğer stajın başladığı tarihten sonra doğum yapmışlarsa bu doğumları 3 çocuğa kadar borçlanabiliyor.

  20 YIL ŞARTI

  23 Mayıs 2002 tarihi itibarıyla sigortalılık süresi 18 (dahil) yıldan fazla olan kadınların emekli olabilmeleri için, en az 20 yıl sigortalılık süresini, 5000 gün prim ödeme gün sayısını ve 40 yaşını tamamlamaları gerekiyor.

  Erken emeklilik şartları nedir?

  Emekli olacağınız tarih hesaplanırken yıl şartı 18 yaşından başlatılıyor. Ancak önceki primler hesapta kullanılıyor. Küçük yaşta sigortalı olanlar daha avantajlı oluyor.

  Mevzuatımız gereği emekli olabilmek için üç şartı tamamlamış olmak gerekir. Bunlar sigortalılık yılı, belli sayıda prim ve belli bir yaşa gelmiş olmak. 9 Eylül 1999 sonrasında sigortalı olanlar için ise yıl şartı kaldırılırken, prim gün sayısı artırıldı ve yaş şartı da yükseltildi. Yıl şartı hesaplanırken erkekler için 25, kadınlar için 20 yılın geçmiş olmasına bakılıyor.

  GEÇEN SÜRE ÖNEMLİ

  Yani bu yıllarda çalışılıp çalışılmadığı önemli değil. Sigorta olduktan sonra geçen süre önemli. Bu süre de 18 yaşından itibaren başlatılıyor.
  Oysa primlerde 18 yaş öncesi geçerli oluyor. Bu konuda çok soru geliyor. Bunlardan birisi de şöyle: “1980 doğumluyum. 15.10. 1996 yılında sigortalı oldum. Ancak 18 yaşımı 1998’de doldurdum. Bu durumdabenim emeklilik hesabım 1998’e göre mi yapılacak yoksa 1996 yılına göre mi? Yatırılan primlerim geçerli olacak mı?”

  Öncelikle belirtelim. Okurumuzun emeklilik hesabı 15.10.1996 tarihindeki sigortalılık girişiyle başlatılacak. Buna göre de 25 yıl 56 yaş ve 5825 gün şartları bulunuyor. Buradaki 25 yıl şartı ise 18 yaşını doldurduğu 1998’den itibaren başlatılacak. Böylece 25 yıl şartı 2021 yerine 2023’de dolmuş olacak.

  2 YIL DAHA AVANTAJLI

  Bunun dışında işe giriş tarihinin bir engeli bulunmuyor. Eğer sigortalı olmak için 18 yaşının dolmasını bekleseydi, bu sefer 57 ya da 58 yaşında, yani 1 ya da 2 yıl sonra emekli olacaktı.


  Etiketler: memur haber -memur haberleri -memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

  Diğer MEVZUAT haberleri
  Yorum Ekleyin
  Üye Yorum
  Gönder
  http://www.memurlarinsesi.com/
  *Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
  haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/