İşyerinde terlik giymek işten atılma sebebi sayıldı... | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> İşyerinde terlik giymek işten atılma sebebi sayıldı...25.12.2018 17:05

İşyerinde terlik giymek işten atılma sebebi sayıldı...

İşyerinde terlik giymek işten atılma sebebi sayıldı...


Çalışanlar dikkat! İşyerinde giydiğiniz terlik kovulma sebebiniz olabilir..


Bu haber 281 kez okundu.
Bir fabrika çalışanı(teknisyen), işyerinde giydiği terlik nedeniyle, defalarca sözlü olarak uyarıldı. Ancak aldırış etmeyince bu defa yazılı ihtar gönderilerek, kılık kıyafetinin iş ve iş yeri ciddiyeti ile uyuşmadığı benzer davranışların devam etmesi durumunda iş sözleşmesinin feshedileceği bildirildi. Bütün uyarılara rağmen, yapmamakta ısrarcı olan çalışanın işine tazminatsız son verildi.

İşten çıkarmanın geçersizliğini ileri süren çalışan işe iade davası açtı.İş sözleşmesinin haklı sebep olmadan davalı işveren tarafından feshedildiğini belirterek feshin geçersizliğine ve işe iadesine karar verilmesini istedi.

İşveren şirket ise savunmasında, kılık ve kıyafetinin iş yerine uygun olmamasından dolayı defalarca sözlü olarak uyarıldığını, daha sonra yazı ile savunmasının istendiğini, bu yazıda iş yerinde iş güvenliğine aykırı şekilde terlik giymekte olduğunun tespit edildiğini, davacının savunmasını verdiğini, kılık kıyafetinin iş ve iş yeri ciddiyeti ile uyuşmadığı benzer davranışların devam etmesi durumunda iş sözleşmesinin feshedileceğinin bildirildiğini, davacının bütün uyarılara rağmen işini gereği gibi yapmamakta ısrarcı olduğunu savunarak feshin haklı sebeple olduğunu iddia etti.

MAHKEME: FESİH GEREKÇESİ AÇIK VE KESİN BELİRTİLMEMİŞ
Yerel Mahkeme, çalışanı işine iade etti. Mahkemece yapılan değerlendirmede, haklı fesihle işe son veren işverenin fesih gerekçesini açıkça ve kesin olarak belirtmemiş olmasını gösterdi.


YARGITAY: İŞVEREN FESHİ GEÇERLİ!
İş sözleşmesinin, ısrarla kurallara aykırı davranış sebebi ile feshedildiğine dikkat çeken Yüksek Mahkeme, Konuya dair bir ay ara ile iki tutanak mevcut olup, davacının da iki aydır bu konuda uyarı aldığına ilişkin beyanının olduğunu, feshe konu eylemin haklı sebep ağırlığına varmamakla birlikte geçerli fesih sebebi teşkil ettiğinin kabulü gerekir. dedi.

İşçinin sadece asli yükümlülükleri değil, kanundan veya dürüstlük kuralından doğan yan yükümlerinin de dikkate alınması gerekir. Sadakat yükümü, sözleşmenin taraflarına,..güdülen amacı tehlikeye sokacak özellikle karşılıklı duyulan güveni sarsacak her türlü davranıştan kaçınma yükümlülüğünü yüklemektedir. Bu bağlamda işverenden artık mevcut iş ilişkisinin devamı beklenemez. Fesih geçerli sebebe dayanır diyen Yargıtay işe iade kararını bozdu.

Kaynak : SGK Rehberi

Etiketler: memur haber -memur haberleri -memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Diğer MEVZUAT haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/