İhraç edilen memurun ikramiyesinde kritik detay! | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> İhraç edilen memurun ikramiyesinde kritik detay!30.07.2018 17:26

İhraç edilen memurun ikramiyesinde kritik detay!

İhraç edilen memurun ikramiyesinde kritik detay!


İhraç edilen memur hizmet birleştirerek emekli ikramiyesi alabilir mi?


Bu haber 303 kez okundu.

Soru: 24 yıl 3 ay hizmeti varken görevinden rüşvet suçundan dolayı ihraç edilen bir memur, irim eksiğini Sigortalı bir işte çalışarak 25 yılı tamamlayarak emekli oldu. Emekli Sandığınca emekli aylığı bağlandı. Ancak emekli ikramiyesi ödemedi. Gerekli davayı açtık. Acaba davayı kazanarak emekli ikramiyesini alabilir miyiz?

Cevap: Görevinden ihraç edilip, hizmet birleşmesi ile emekli olanlara emekli ikramiyesi ödenmiyor. Nitekim sorunuzdaki kişiye de ödenmemiş. Yasa hükmü olduğundan normalde davanın kazanılmaması gerekir. Ancak yine de belli olmaz. Mahkeme ne derse o olur. Davayı kazanılması halinde ikramiye alınabilir de.

PRİM EKSİĞİNİZİ İSTEĞE BAĞLI ÖDEBİLİRSİNİZ

Soru: 1975 doğumluyum. 1988 Bağkur girişimle 1000 gün prim ödedim. 3500 gün de SSK’ya prim ödemem var. Şu an çalışamaz durumdayım. Emekli olabilir miyim?

Cevap: Sorunuzdan SSK prim ödemenizin Bağkur’dan sonra olduğu anlaşılıyor. Bundan sonra prim ödemeseniz de, 2033’de 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. 1988’deki başlangıcınız 23 Mayıs’tan önceyse 725 gün, sonraysa 800 gün daha prim ödeyerek priminizi 5225 güne (veya 5300 güne) tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz. SSK prim ödemeniz Bağkur’dan sonra olduğundan, 725 gün (veya 800 gün) prim eksiğinizi isteğe bağlı ödemenizde sakınca yok.

PRİM EKSİĞİMİ TOPLU ÖDEYEREK EMEKLİ OLABİLİR MİYİM?

Soru: 1960 doğumluyum. Askerliği de düştükten sonra yaklaşık 950, 1000 gün arası prim eksiğim var. Geçen gün haberlerde gördüm; toplu ödeyip emekli olabilirsiniz diyorlardı. Bu doğru mu acaba?

Cevap: Maalesef doğru değil. Çünkü prim eksiğini toplu ödeyerek emekli olma usulü bulunmuyor. Prim eksiğinizi toplu ödeyerek tamamlayıp emekli olamazsınız.

Ekrem Sarısu

Kaynak : Posta

Etiketler: memur haber -memur haberleri -memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Diğer MEVZUAT haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/