Güvenlikçiler dikkat!Renk Körlüğü hakkında mahkemeden karar...  | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Güvenlikçiler dikkat!Renk Körlüğü hakkında mahkemeden karar... 01.05.2019 21:07

Güvenlikçiler dikkat!Renk Körlüğü hakkında mahkemeden karar...

Güvenlikçiler dikkat!Renk Körlüğü hakkında mahkemeden karar...


Adanada bir firmanın güvenlik görevlisinde 9 yıl sonra renk körlüğü tespit edilince 1 hafta içinde tazminatsız işinden oldu.


Bu haber 2411 kez okundu.


15.06.2002-17.05.2011 tarihleri arasında Adana'da bir firmada güvenlik görevlisi olarak çalışan A, işine renk körlüğü sebebiyle son verilince soluğu Mahkemede aldı. Feshin haksız olduğunu ileri sürerek tazminatlarını istedi.

Davalı firma ise, 4857 sayılı Kanunun 25/1-b maddesi uyarınca sağlık sebebiyle, haklı sebeple yapıldığını ileri sürdü.

Yerel Mahkeme,sağlık sebebi ile fesih, haklı sebepten diyerek, kıdem ve ihbar tazminatını alabileceğine hükmederken, dosyayı yeniden değerlendiren Yargıtay 9. Hukuk Dairesi veirlen kararı bozdu.

Kıdem tazminatını alabileceğini ifade eden Yüksek Mahkeme, ihbar tazminatını ise alamayacağını belirtti.


 
Karardan,

'......Davacının güvenlik görevlisi olarak çalıştığı, işine devam edebilmesi için sağlık raporu alması gerektiği, 06.05.2011 tarihli heyet raporunda renk körü olduğunun tespit edildiği ve güvenlik görevlisi olarak çalışamayacağı tespit edilmiştir. Davalı davacıyı kantin işinde görevlendirdiklerini iddia etmiş ise de, 06.11.2012 tarihli duruşmada davacı kendisine böyle bir teklif yapılmadığını sözleşmesinin rapor üzerine derhal feshedildiğini iddia etmiştir.
Dosya kapsamına göre davacının iş sözleşmesinin güvenlik görevlisi olarak çalışamayacağına ilişkin heyet raporu üzerine işten ayrılış bildirgesinden 27 çıkış kodundan da anlaşılacağı üzere 4857 sayılı Kanunun 25/1-b maddesi uyarınca sağlık sebebiyle işveren tarafından derhal feshedildiği anlaşılmıştır......Kıdem tazminatına ilişkin 14.maddenin 1. fıkrasına göre “Bu Kanuna tabi işçilerin hizmet akitlerinin:1-İşveren tarafından bu Kanunun 17 nci maddesinin II numaralı bendinde gösterilen sebepler dışında,” feshi halinde işçi kıdem tazminatına hak kazanır. 17.maddeye ilişkin sebepler geçici 1.maddeye göre 25.maddedeki fesih sebeplerine atıf yaptığından ahlak ve iyiniyet kuralları dışında kalan sebeplerden kaynaklı fesihlerde işçi kıdem tazminatına hak kazanacaktır.
Sözleşme işveren tarafından sağlık sebebiyle haklı feshedildiğinden kıdem tazminatının kabulü yerinde ise de haklı fesih nedeniyle ihbar tazminatına hükmedilemeyeceğinden ihbar tazminatının reddine karar verilmemesi hatalı olup bozma nedenidir.
SONUÇ:Temyiz olunan kararın, yukarıda yazılı nedenle BOZULMASINA..'

Diğer MEVZUAT haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/