Görevde Yükselme Sınavına Girmeden Hangi Kurumda Müdür Olunabiliyor? | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Görevde Yükselme Sınavına Girmeden Hangi Kurumda Müdür Olunabiliyor?02.12.2018 21:55

Görevde Yükselme Sınavına Girmeden Hangi Kurumda Müdür Olunabiliyor?

Görevde Yükselme Sınavına Girmeden Hangi Kurumda Müdür Olunabiliyor?


Kamu kurum ve kuruluşlarında müdür unvanlı görevlere asaleten atanmada görevde yükselme sınavında başarılı olma şartı aranmakla birlikte, yapılan özel düzenlemelerle bazı kurumlardaki müdür unvanlı kadrolara sınavsız atama yapılması yoluna gidilebilmektedir.


Bu haber 700 kez okundu.
Kamu kurum ve kuruluşlarında müdür unvanlı görevlere asaleten atanmada görevde yükselme sınavında başarılı olma şartı aranmakla birlikte, yapılan özel düzenlemelerle bazı kurumlardaki müdür unvanlı kadrolara sınavsız atama yapılması yoluna gidilebilmektedir.

Müdür kadrolarına sınavsız atanmanın mümkün olduğu kurumlar, kolay yoldan müdür olmak isteyenlerin de ilgisini çekmektedir.


 
Bu konuda, 9 Temmuz 2018 tarihinde yayımlanan 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede de bir düzenleme yer almış bulunmaktadır.

İlgili düzenleme

703 sayılı KHK’da yer alan düzenleme gereği; 9 Temmuz 2018 tarihinden itibaren Gençlik ve Spor İlçe Müdürü, Gençlik Merkezi Müdürü, Yurt Müdürü ve Sporcu Eğitim Merkezi Müdürü kadrolarına yapılacak atamalar için, atama yapılacak kadro derecesinin gerektirdiği eğitim ve hizmet süresi şartının varlığı yeterli bulunmaktadır.

KHK’ya göre, söz konusu kadroların her birine, 9 Temmuz 2018 tarihinden itibaren sadece bir defa sınavsız atama yapma imkanı bulunuyor.

Öte yandan, sayılan kadrolardan Gençlik ve Spor İlçe Müdürü kadrosu “Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme Ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik” kapsamında yer almazken; Gençlik Merkezi Müdürü, Yurt Müdürü ve Sporcu Eğitim Merkezi Müdürü kadroları Yönetmelik kapsamında bulunmaktadır.

Ancak, Müdür kadrolarına sınavsız atandıktan sonra diğer kurumların görevde yükselmeye tabi benzer kadrolarına sınavsız naklen geçmenin de mümkün olmasından dolayı, sınava girmeden müdür olmak isteyenlerden bazıları Gençlik ve Spor Bakanlığına ait müdür kadrolarına atanmayı istiyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığında müdür kadrolarına atanacaklarda aranacak şartlar

Gençlik ve Spor Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına ait Gençlik ve Spor İlçe Müdürü, Gençlik Merkezi Müdürü, Yurt Müdürü ve Sporcu Eğitim Merkezi Müdürü kadrolarının her birine 9 Temmuz 2018 tarihinden itibaren yapılan/yapılacak ilk atamalarda;

**1 ve 2 nci dereceli kadrolar  için, lisans mezunu olanlarda en az 10 yıl hizmet süresi, ön lisans mezunu olanlarda ise 12 yıl hizmet süresi şartı yeterli oluyor.

**3 ve 4 üncü derece kadrolar için, lisans mezunu olanlarda 8 yıl hizmet süresi, önlisans mezunu olanlarda ise 10 yıl hizmet süresi şartı yeterli oluyor.

**Hizmet süresinin hesabında, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 68/B maddesinde belirtilen süreler dikkate alınıyor.

 Öte yandan, sınavsız atama yapılacak olan müdürlüklerde boşalma olması durumunda,  bu kadrolara  genel hükümler çerçevesinde atama yapılacak.

Etiketler: memur haber -memur haberleri -memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Diğer MEVZUAT haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/