Yiyecek yardımı hangi memurlara yapılır, şartları nelerdir?  | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Yiyecek yardımı hangi memurlara yapılır, şartları nelerdir? 06.01.2019 21:48

Yiyecek yardımı hangi memurlara yapılır, şartları nelerdir?

Yiyecek yardımı hangi memurlara yapılır, şartları nelerdir?


Yiyecek yardımı 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi çalışan tüm memurlara yapılır.


Bu haber 3641 kez okundu.

Devlet memurları yiyecek yardımı için nereye başvurabilir? Devlet memurlarına yapılan yiyecek yardımı ile ilgili merak edilen tüm sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.


Kimlere yiyecek yardımı verilir?


Yiyecek yardımı 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi çalışan tüm memurlara yapılır. Ancak 2155 sayılı Bazı Kamu Personeline Tayın Bedeli Verilmesi Hakkında Kanuna göre tayın bedeli verilen personel bu yardımdan faydalanamaz.


Yiyecek yardımı nasıl yapılır?


Yiyecek yardımı devlet memurlarına yemek verilmesi şeklinde yapılır. Yani  yiyecek yardımı kapsamında memurlara nakit ödemesi yapılmaz. Günün 24 saati çalışmayı gerektiren işlerde çalışan devlet memurlarına üç öğün olarak yiyecek yardımı yapılır.


Yiyecek yardımı nasıl karşılanır?


Yiyecek yardımlarına ait giderler Kurum bütçelerinden karşılanır. Bu giderler yemek maliyetinin yarısını geçemez.


Yemek bedeli için bir kısım memurdan alınır diğer kısım ise Kurum’un bütçesinden karşılanır.


Yiyecek yardımı için gerekli şartlar nelerdir?


Yemek servisi için yiyecek yardımından faydalanılabilmesi için memur sayısının 50 ve üzerinde olması ve atamaya yetkili amirin onay vermesi gerekmektedir.


Yataklı tedavi merkezlerinde tedavi gören memurlar yiyecek yardımından faydalanabilir mi?


Yiyecek yardımından yararlanacak personelden yataklı tedavi kurumlarında (üniversitelerin yataklı tedavi kurumları dâhil) ve yatılı sosyal hizmet kuruluşlarında görev yapanlar, hastalar ve sosyal hizmet alanlar için oluşturulmuş yemek servislerinden ücret ödemeden yararlanır.


112 Acil Servis Çalışanları Yiyecek Yardımından Nasıl Faydalanır?


Yiyecek yardımından yararlanacak personelden Sağlık Bakanlığı 112 acil sağlık hizmetlerinde görev yapan personel (sözleşmeli personel dâhil), il sağlık müdürlüklerinin yemek servislerinden veya il sağlık müdürlüklerince belirlenen Sağlık Bakanlığına bağlı yataklı tedavi kurumlarının yemek servislerinden ücret ödemeden yararlanır. Bu personelden hizmetin kesintisiz olması nedeniyle görev yerinden ayrılamayacak durumda bulunanlar kumanya verilmek suretiyle bu yardımdan yararlandırılabilir. Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Sağlık Bakanlığınca belirlenir.


Geçici görevlendirme ile başka kurumda çalışanlar yiyecek yardımından faydalanır mı?


Yiyecek yardımından yararlanacak personelden ilgili mevzuatı uyarınca diğer kamu idarelerinde geçici olarak görevlendirilenler, geçici görevli bulundukları kamu idarelerinin yemek servislerinin bulunması halinde bu idarelerin yemek servislerinden emsali personel gibi yararlandırılır. Bu kapsamda bulunan personel için ilgili idareler arasında herhangi bir hesaplaşma yapılmaz.


Etiketler: para -zam -emniyet -polis -mahkeme -adliye -haber -memur haber -kamuhaberi -güncel -haber -flaş haber -sendika -Sosyal Güvenlik Kurumu - SSK - Bağkur - kamu -Sigorta - Sorgulama - Emekli Sandığı -memur -eğitim -işçi -okul -mevzuat -kanun -mahkeme -

Diğer MEMUR haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/