Yıpranma Payı Memuriyeti Etkiler Mi?  | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Yıpranma Payı Memuriyeti Etkiler Mi? 03.06.2016 00:11

Yıpranma Payı Memuriyeti Etkiler Mi?

Yıpranma Payı Memuriyeti Etkiler Mi?


Kamu çalışanlarından bazılarının çalışma sürelerine, her 360 günlük çalışmaları karşılığında belli süreler yıpranma payı (fiiliî hizmet süresi zammı) olarak eklenmektedir. Devlet memurlarının bazıları da bu uygulamadan yararlandırılmaktadır.


Bu haber 2916 kez okundu.

Yıpranma payı olarak da bilinen “fiili hizmet süresi zammı”na ilişkin esas düzenleme, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda yer almaktadır. Kanunda, hangi iş ve işyerlerinde yapılan hangi çalışmalar karşılığında çalışanlar hakkında ne kadar fiili hizmet süresi zammı uygulanacağı belirlenmiştir.

5510 sayılı Kanun hükümlerine göre, fiili hizmet süresi zammından yararlanacak kamu görevlilerinden bazılarının 360 günlük hizmetleri karşılığında yararlanacakları ilave süreler şöyle:

Fiili hizmet süresi zammından yararlanacak olanlarEklenecek süre
TRT’de basın kartı sahibi olarak haber hizmetlerinde fiilen çalışanlar90 gün

Adaylıkta geçirilen süreler dahil polis memuru, başpolis memuru, kıdemli başpolis memuru, komiser yardımcısı, komiser, baş komiser, emniyet amiri, emniyet müdürleri ile daha üst unvanlardaki emniyet mensupları,

Milli İstihbarat Teşkilatı mensupları.

90 gün
Subay, yedek subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaş ve sözleşmeli erbaş ve erler90 gün
İtfaiye teşkilatında yangın söndürme işlerinde çalışanlar60 gün

Yıpranma payının memuriyete etkisi

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, memuriyet dışında geçen veya geçmiş sayılan hangi sürelerin ne kadarının, ilgililerin kazanılmış hak aylıklarında ve memuriyet kıdemlerinde değerlendirileceğini hükme bağlamıştır. Ancak, konuya ilişkin düzenlemeler arasında, fiili hizmet zammı (yıpranma payı) olarak yararlanılan sürelerin memuriyet kıdem süresinde ve/veya kazanılmış hak aylığında değerlendirileceğine ilişkin herhangi hüküm yer verilmemiştir.

Öte yandan, memurların yararlandığı fiili hizmet süresi zammı (yıpranma payı), 5510 sayılı Kanun hükümleri (5434 sayılı Kanunun mülga hükümleri) gereği ilgililerin emekliliğe ilişkin hakları üzerinde etkili olmaktadır.


Etiketler: memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Diğer MEMUR haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/