Vekaleten Atanan Memurun Ek Gösterge ve Ek Ödeme Durumu... | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Vekaleten Atanan Memurun Ek Gösterge ve Ek Ödeme Durumu...12.11.2018 23:35

Vekaleten Atanan Memurun Ek Gösterge ve Ek Ödeme Durumu...

Vekaleten Atanan Memurun Ek Gösterge ve Ek Ödeme Durumu...


Kamu kurum ve kuruluşlarının boş olan ya da çeşitli sebeplerle geçici ayrılmalar sebebiyle boşalan kadrolarına ait görevlerin, kurum içerisindeki ya da başka kurumlardaki Devlet memurlarına vekâleten gördürülmesi mümkün olabilmektedir.


Bu haber 2001 kez okundu.
Geçici olarak boşalmış ya da boş olan kadrolara usulüne uygun şekilde vekaleten atanmış olan Devlet memurları, vekalet ettikleri görevden dolayı; aylık, ek ödeme, zam ve tazminat gibi unsurlardan birine veya birkaçına bazı şekillerde hak kazanabilmektedirler. (Bu yazıda sadece ek gösterge ve ek ödeme konusuna değinilecektir.)

Vekâlet halinde ek ödeme

657 sayılı Kanuna göre alan Devlet memurlarına, en yüksek Devlet memuru aylığının (ek gösterge dahil) kadro ve görev unvanlarına göre belirlenmiş ek ödeme oranlarına göre ödeme yapılmaktadır.

Ek ödemeden yararlanan bir memurun, ek ödemeden yararlanılabilecek bir kadroya vekalet etmesi durumunda, vekalet ettiği görev için belirlenmiş ek ödeme asıl kadrosunun ek ödemesinden fazla ise, aradaki fark bazı hallerde ilgili memurlara ödenmektedir.

Ek ödeme farkının ödenebilmesi için, memurun boş kadroya vekalet ediyor olması gerekmektedir. Mehil müddeti, yıllık izin, mazeret izni, hastalık ve refakat izni, geçici görev, vekalet görevi, görevden uzaklaştırma, hizmet içi eğitim, seminer ve kurs gibi nedenlerle görevlerinden ayrılmış olanlara vekalet edenlere ek ödeme farkı verilmez.

Vekalet nedeniyle ek ödeme farkı ödenmesi gereken durumlarda, vekalet görevine başlama tarihinden itibaren ve vekalet görevinin fiilen yapılma süresince ek ödeme farkı ödenir.

Vekâlet halinde ek gösterge

Usulüne göre  bir kadroya vekaleten atanan memurlar;

-Kurum dışından atanmış olmaları durumunda, göreve başladıkları tarihten itibaren,

-Kurum içinden atanmış olmaları durumunda, vekalet görevinin 3 aydan fazla devam eden süresi için,

-Kurum içinden ilkokul öğretmenliğine atanan öğretmen olmaları durumunda, göreve başladıkları tarihten itibaren,

-Kurum içinden veznedarlık görevine atanmış olmaları durumunda, göreve başladıkları tarihten itibaren

vekalet aylığı alabilmektedirler.

Vekaleten atanan Devlet memurlarına, vekalet ettikleri görevin kadro derecesinin birinci kademe aylığının [(gösterge+ek gösterge) X aylık katsayısı) üçte biri tutarında vekalet aylığı öcenmektedir.

Buna göre, vekalet edilen görev nedeniyle aylık ödendiği durumlarda, memur vekalet ettiği görevin ek göstergesinin 1/3’ünden yararlanmış olmaktadır.

Etiketler: memur haber -memur haberleri -memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Diğer MEMUR haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/