Tek hekimden rapor alan memur il dışına çıkabilir mi? | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Tek hekimden rapor alan memur il dışına çıkabilir mi?12.04.2019 22:58

Tek hekimden rapor alan memur il dışına çıkabilir mi?

Tek hekimden rapor alan memur il dışına çıkabilir mi?


Hastalıkları sebebiyle, haklarında tek hekim tarafından düzenlenen raporlara istinaden hastalık izni verilen Devlet memurlarının, hastalık izni kullandıkları dönemlerde bulundukları il/ilçe dışına çıkmaları gereken durumlar da söz konusu olabilir.


Bu haber 1852 kez okundu.

Bulunduğu il/ilçe dışına çıkmak isteyen izinli (hastalık izni) bazı memurlar, herhangi bir makama bilgi verilmesinin gerekip gerekmeyeceği konusunda tereddüt yaşayabilmektedir.


Tek hekim raporu


Memurlar, tek hekim tarafından düzenlenen ve her defasında süresi en çok 10 güne kadar olabilen hastalık raporlarına istinaden bir takvim yılında toplam 40 güne kadar hastalık izni kullanabiliyor.


İl dışına çıkmayı izne bağlayan düzenlemeler


İzin kullanmakta olan Devlet memurlarının bulundukları il hudutlarını terk edebilmesini yetkili amirin iznine bağlayan düzenleme Devlet Memurları Kanununda 2011 yılında yapılan değişiklik (6111 sayılı Kanunla) ile kaldırıldı.


Değişiklik öncesinde, yasal izinlerini kullanan memurlar bulundukları il dışına izinsiz çıkamıyor ve buna uymadan başka yere giden memurlar hakkında ise “aylıktan kesme cezası” verilebiliyordu.


Öte yandan, 2011 yılında yürürlükten kaldırılan “Memurların Hastalık Raporlarını Verecek Hekim ve Sağlık Kurulları Hakkında Yönetmelik” ise, memurların hastalık izinlerini ancak hastalık raporlarında gösterilecek tıbbi zorunluluk üzerine veya merkezde kurum amirinin, illerde mülki amirin, yurt dışında misyon şefinin onayı ile görev yerinden başka bir yerde geçirmesine imkan tanıyordu.


Günümüzde hastalık izni kullanan memurun il dışına çıkması


Devlet memurlarının, ikamet ettikleri veya görev yaptıkları yeri mesai saatleri dışında izinsiz terk etmelerini engelleyen herhangi bir düzenleme 657 sayılı Kanunda yer almamaktadır.


Öte yandan, 2011 yılında yürürlüğe konulan “Devlet Memurlarına Verilecek Hastalık Raporları ile Hastalık ve Refakat İznine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” de, hastalık izni kullanmakta olan memurun bulunduğu yer dışına çıkmasını izin alma şartına bağlamamıştır.


Yürürlükte olan düzenlemelere göre, hastalık izni kullanmakta olan memurun bulunduğu yer dışına çıkabilmesi için, kurumuna ya da amirine haber vermesine veya izin almasına gerek bulunmamaktadır.


Ancak, mevzuat gereği olmamasına ve uyulmaması durumunda herhangi bir yaptırımı olmamasına rağmen, hastalık iznini bulunduğu yer dışında geçirmek isteyecek memurdan, bu durumu görevli olduğu birime iletmesini ve varsa adres ve telefon bilgilerini bildirmesini isteyen kurumlara da rastlanmaktadır. 


Etiketler: memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Diğer MEMUR haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/