Şartları taşımayan memurun vekâleti halinde ne olur? | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Şartları taşımayan memurun vekâleti halinde ne olur?08.01.2019 19:22

Şartları taşımayan memurun vekâleti halinde ne olur?

Şartları taşımayan memurun vekâleti halinde ne olur?


Kamu kurum ve kuruluşlarına ait memuriyet kadrolarından boş olan veya geçici olarak boşalmış olanlara vekâleten atama yapılması yoluna da gidilebilmektedir.


Bu haber 1974 kez okundu.
Kamu kurum ve kuruluşlarına ait memuriyet kadrolarından boş olan veya geçici olarak boşalmış olanlara vekâleten atama yapılması yoluna da gidilebilmektedir.

Vekâleten atanacak olanların, o göreve asaleten atanabilmek için gerekli şartlara (sınav şartı hariç) sahip olması zorunlu olmakla birlikte, asilde aranan şartlara sahip olmayanların atamasının yapıldığı (görevlendirildiği) bazı durumlarla da karşılaşılabilmektedir.


 
Şartları taşımayan memurun vekâleti

Memurların ve diğer kamu görevlilerinin niteliklerinin, atanmalarının, görev ve yetkilerinin, hak ve yükümlülüklerinin, aylık ödeneklerinin ve diğer özlük işlerinin kanunla düzenleneceği hususu Anayasada belirtilmiş olup, personel mevzuatına ilişkin yasal düzenlemelerde ise “asilde aranan şartları taşımayan kişilerin belli bir görevi yürütmek üzere görevlendirilmesi” uygulamasına imkan veren bir hükme rastlanmamaktadır.

Öte yandan, asilde aranan şartları taşımayanların görevlendirilmesi anlamında kullanılan tedviren görevlendirme uygulamasıyla ilgili olarak 99 Seri Numaralı Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliğinde bazı ifadeler yer almakla birlikte, bu uygulamaya istisnai durumlarda ve hizmetin aksamaması için başvurulabileceği anlaşılmaktadır.

Ancak, günümüz şartlarında herhangi bir görev için asaleten ya da vekaleten atanma şartlarını taşıyacak memurun bulunmaması hali pek mümkün olmadığından, tedviren görevlendirme yoluna gidilmesini gerektirecek bir durumun da olmayacağını düşünmekteyiz.

Ayrıca, asilde aranan şartları taşımayanların o görevi yürütmek üzere görevlendirilmesinin (tedviren) hukuki dayanağının olmadığı, Danıştay tarafından verilmiş çeşitli kararlarda belirtilmiş olmakla birlikte, bu görevlendirmeler nedeniyle yapılacak ödemeler konusunda ise idari yargı yerlerince verilmiş farklı kararlara da rastlanabilmektedir.

Şartları taşımayan memurun vekâleti halinde ne olur?

Bir kadroya, asaleten atanabilmek için gerekli şartlara sahip olmayan (sınav şartı hariç) memurların atanması halinde;

Bu görevden dolayı; aylık, ek gösterge, makam tazminatı, temsil/görev tazminatı, ek ödeme, zam ve tazminat gibi ödemeler (tam veya fark ödemesi şeklinde) yapılamayacaktır.

Bu şekilde görev yürütülmesinden dolayı, yürütülen göreve ait haklardan yararlanılamayacaktır.

Öte yandan, her ne kadar tedviren görevlendirilen memurların, görevlendirildikleri kadroya ait haklardan yararlanamayacaklarını değerlendiriyor olsak bile, görevlendirildikleri kadronun bazı mali haklardan yararlandırılmayan memurların açacakları davalarda, idari yargı yerleri tarafından farklı kararlar verilebileceğini de düşünmekteyiz.

memurunyeri

Etiketler: memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Diğer MEMUR haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/