OKUL MÜDÜRLERİ BÜYÜK DÜŞÜNMELİDİR... | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> OKUL MÜDÜRLERİ BÜYÜK DÜŞÜNMELİDİR...02.12.2017 22:21

OKUL MÜDÜRLERİ BÜYÜK DÜŞÜNMELİDİR...

OKUL MÜDÜRLERİ BÜYÜK DÜŞÜNMELİDİR...


Prof. Dr. Aytaç Açıkalın, okulların ve eğitim sistemimizin insana odaklanmak yerine yüzeysel projelerin peşine katıldığını söyleyerek her okulun değil asıl her çocuğun bir proje olduğunu söyledi.


Bu haber 1661 kez okundu.

Öncü Okul Yöneticileri Derneğinin konuğu olarak Üsküdar’da Yönetici Sohbetleri programı çerçevesinde okul yöneticileriyle buluşan Prof. Dr. Aytaç Açıkalın okul, eğitim, okul yönetimi ve Türkiye eğitim sistemine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Öğretmenlerimiz İyi Yetişmiştir

Açıkalın, Türkiye’nin kurtuluşunun okuldan olacağını belirtti. “Bizim kapitalizme karşı insan yetiştirmemiz gerekir” diyen Açıkalın, FETÖ okullarındaki öğretmenlerin iyi öğretmenler olmadığını, iyi öğretmenin aktaracağı temel değerin vatan ve millet sevgisi olduğunu söyledi. Açıkalın, öğretmen niteliğinin bu denli tartışılmasının yersiz olduğunu söyleyerek bizim öğretmenlerimizin iyi yetişmiş olduğunu, okul yöneticilerinin yetişmesine ağırlık vermemiz gerektiğini belirtti.

Öğretmenler, 657’den Ayrılmalıdır

Ayrıca üniversitede öğretmen yetişmeyeceğini, öğretmenliğe hazırlanabileceğini söyleyen Açıkalın’a göre üniversiteler, nitelikli öğretmen yetiştirmek istiyorsa iletişim, matematik, felsefe, tarih, sanat gibi ana alanlara dair derin okumalar yaptırmalı, öğretmen yetiştirme işini okula aktarmalıdır. Öğretmen, yetişmiş öğretmenin yanında yetişir. Onunla hemhal olan, öğretmenlik tecrübesini birlikte aktaran öğretmenlerimiz olmalıdır. Ayrıca öğretmenler 657’ye tabii olmamalı, farklı bir yasa yapılmalıdır. Öğretmenlerin çalışma şartları ve ortamları çok farklıdır.

Milli Eğitimin Karakutusu Okul, Okulun Nirengi Noktası Müdürdür

MEB’in sorun çözme becerisinin kaybolduğuna vurgu yapan Açıkalın, okulların, proje adı altında gereksiz yere sıkıştırıldığını belirtti. Her okulun değil her çocuğun bir proje olduğunu vurgulayan Açıkalın sözlerine şöyle devam etti. “Milli eğitimin karakutusu okuldur. Eğitimin kurtuluşu da okuldan olacaktır. Okulun kritik noktası müdürdür. Okullar esnek olmalı ve okul müdürlerine bırakılmalıdır. Her okul değil her çocuk bir projedir.”

Okul Müdürleri Büyük Düşünmelidir

Okul yöneticiliğinin çok karizmatik ve güçlü bir sosyal önderlik olduğunu vurgulayan Açıkalın, bir okulun müdürünün, tapu müdürü, nüfus müdüründen daha önemli bir sorumluluk üstlendiğini söyleyerek “Okul müdürleri de büyük düşünmelidir. 500 öğrencisi 1000 velisi olan biridir okul müdürü. Okul müdürleri öğretmen kimliği taşımamalıdır. Farklı bir kimliğe ihtiyaçları vardır” dedi.
Etiketler: memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Diğer MEMUR haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/