Memuriyete giriş şartlarında değişiklik yapılıyor... | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Memuriyete giriş şartlarında değişiklik yapılıyor...12.04.2018 15:08

Memuriyete giriş şartlarında değişiklik yapılıyor...

Memuriyete giriş şartlarında değişiklik yapılıyor...


Bakanlar Kurulu tarafından Meclis Başkanlığına sunulan torba Kanun Tasarısı ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun memuriyete girişte aranan genel şartları düzenleyen maddesinde değişiklik de yapılıyor.


Bu haber 1995 kez okundu.
Bakanlar Kurulu tarafından Meclis Başkanlığına sunulan torba Kanun Tasarısı ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun memuriyete girişte aranan genel şartları düzenleyen maddesinde değişiklik de yapılıyor.

Meclise sunulan “Türk Ceza Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” ile, çocuklara karşı işlenen cinsel suçlara ilişkin yaptırımların artırılması amaçlanırken, kapsamda 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda da değişiklik öngörülüyor.


 Tasarı ile memuriyete girişte aranan genel şartların belirlendiği 657 sayılı Kanunun 48/A maddesinin 5 numaralı alt bendinde sayılan haller arasına “çocukların cinsel istismarı” suçu da ekleniyor.

Tasarının 657 sayılı Kanunda değişiklik yapılmasına ilişkin düzenlemesinin mevcut haliyle kabul edilmesi durumunda, “çocukların cinsel istismarı” suçundan hüküm giyenler, affa uğramış ya da memnu hakların iadesi kararı almış olsalar bile Devlet memuriyetine giremeyecek ve memuriyette iken bu suçu işlemiş olanlar da 657 sayılı Kanunun 98 inci maddesi kapsamında memuriyetten çıkarılacak.

Tasarı ile sadece 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda bu konuda düzenleme yapılarak diğer personel kanunlarında benzer bir düzenlemenin yapılması yoluna gidilmemiş olmasını bir eksiklik olarak değerlendirirken, bunun Tasarının yasalaşması sürecinde giderileceğini düşünüyoruz.

Kanun Tasarısının ilgili maddesi

“MADDE 1- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (5) numaralı alt bendine “Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar,” ibaresinden sonra gelmek üzere “çocukların cinsel istismarı,” ibaresi eklenmiştir.”

Etiketler: memur haber -memur haberleri -memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Diğer MEMUR haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/