Memur Çorapsız göreve gelebilirmi... | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Memur Çorapsız göreve gelebilirmi...05.04.2019 00:00

Memur Çorapsız göreve gelebilirmi...

Memur Çorapsız göreve gelebilirmi...


Devlet memurlarının çalışma ortamlarında kılık ve kıyafetlerinin nasıl olacağı hususu Yönetmelikle düzenlenmiş olmakla birlikte, bazı memurların bu kurallara uymadığı da görülebilmektedir.


Bu haber 1092 kez okundu.
Devlet memurlarının çalışma ortamlarında kılık ve kıyafetlerinin nasıl olacağı hususu Yönetmelikle düzenlenmiş olmakla birlikte, bazı memurların bu kurallara uymadığı da görülebilmektedir.

Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılan “Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık Ve Kıyafetine Dair Yönetmelik”, Devlet memurlarının görevleri başındaki kılık/kıyafetlerinin nasıl olması gerektiğini belirlerken, mevzuatta öngörülen kılık ve kıyafet kurallarına uymayan memurlar hakkında uygulanacak yaptırımlara ise 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yer verilmiştir.


 
Yönetmeliğe göre memurların kıyafeti

a-Kadınların kıyafetinin nasıl olacağına ilişkin belirlemeler şöyle:

-Kolsuz ve çok açık yakalı gömlek, bluz veya elbise ile strech, kot ve benzeri pantolonlar giyilmez.

-Etek boyu dizden yukarı ve yırtmaçlı olamaz.

-Terlik tipi (sandalet) ayakkabı giyilmez.

b-Erkek memurların kıyafetinin nasıl olacağına ilişkin belirlemelerden bazıları şöyle:

-Bina içinde gömleksiz, kravatsız ve çorapsız dolaşmamaları gerekir.

-Elbiseleri temiz, düzgün, ütülü ve sade olmalı.

-Ayakkabıları kapalı, temiz ve boyalı olmalı. (sandalet veya atkılı ayakkabı giyilmez)

-Bina içinde ve görev mahallinde başı daima açık olmalı.

-Kravat takmaları, kravatı örtecek şekilde balıkçı yaka veya benzeri süveterler giymemesi gerekir.

Öte yandan, yaz kıyafeti uygulaması kapsamında 15 Mayıs-15 Eylül tarihleri arasında sadece; makam odalarına giriş ve çıkışlar da dahil olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarında görevli personelin ceket giyme ve kravat takma zorunluluğunun Başbakanlık genelgeleri ile kaldırılması yoluna gidilmektedir.

Çorapsız memur

Yönetmeliğe göre, erkek memurun bina içinde çorapsız dolaşmaması gerekir. Bu konuda kadın memurlara ilişkin herhangi bir yasaklama getirilmemiştir.

Bu nedenle, bina içerisinde çorapsız dolaşan erkek memur, belirlenen kılık ve kıyafet hükümlerine aykırı davranmış olacağından, hakkında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümleri gereğince UYARMA cezası verilmesi ve bu durumun tekrar etmesi durumunda ise hakkında KINAMA cezası uygulanması gerekecektir.

Etiketler: memur haber -memur haberleri -memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Diğer MEMUR haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/