Lise mezunu memurlar, şube müdürü kadrosuna vekâlet edebilir mi? | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Lise mezunu memurlar, şube müdürü kadrosuna vekâlet edebilir mi?03.02.2018 16:48

Lise mezunu memurlar, şube müdürü kadrosuna vekâlet edebilir mi?

Lise mezunu memurlar, şube müdürü kadrosuna vekâlet edebilir mi?


Kamu kurum ve kuruluşlarında boş olan veya geçici süreyle boşalan kadrolara ait görevlere, aynı kurumda veya başka kurumlarda görev yapan memurların vekâleten atanması, bazı şartlar altında mümkün olabilmektedir.


Bu haber 370 kez okundu.
Kamu kurum ve kuruluşlarında boş olan veya geçici süreyle boşalan kadrolara ait görevlere, aynı kurumda veya başka kurumlarda görev yapan memurların vekâleten atanması, bazı şartlar altında mümkün olabilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, vekâleten atama konusunu düzenlerken, velilin asilde aranan şartlara sahip olması kuralını da getirmiştir.


 
Atanacak olan vekilin, asilde bulunması gereken şartları taşıması gerekir

Kamu kurum ve kuruluşlarında boş olan veya geçici olarak boşalmış olan kadrolara ait görevler, o kadroya asaleten atanabilmek için gerekli şartlara sahip olanlara vekâleten gördürülebiliyor.

Usulüne uygun şekilde yapılan vekâleten atamalarda ilgili kişi bazı mali haklara kavuşabilirken, görevlendirmenin usulüne uygun olmadığı durumlarda ise vekâleten atamanın varlığından söz edilemediği gibi bu görevlendirme ilgili kişiye mali haklar da sağlamamaktadır.

Bu itibarla, yapılan atamanın vekâleten atama sayılabilmesi için, atama yapılacak kadroya asaleten atanmada aranan;

-Eğitim süresi şartının,

-Varsa, eğitime ilişkin bölüm/alan şartının,

-Hizmet süresi şartının,

-Varsa, ilgili kurumda belli bir süre çalışma şartının,

-Varsa, belli görevlerde ve belli bir sürelerle çalışmış olma şartının,

-Görevde yükselme veya unvan değişikliği sınavı ile atama yapılan görevler için, bu sınavlara girebilme hakkını elde etmiş olma şartının,

vekaleten atanacak kişide bulunması gerekir.

Şube müdürü kadrosuna lise mezunu memurların vekâleti

Kamu kurum ve kuruluşlarında boş olan veya geçici olarak boşalmış olan Şube Müdürü unvanlı kadrolara, aynı kurumdan veya başka kurumlardan lise mezunu memurların vekâleten atanması, usulüne uygun bir atama olmamaktadır.

Mevcut mevzuata göre, lise mezunlarının Şube Müdürü unvanlı kadrolara asaleten atanmalarına imkan tanınmadığından, aynı kadrolara vekaleten atanmaları da mümkün olamamaktadır.

Zira, Devlet memurlarının görevde yükselmesine ilişkin hususları düzenlkeyen “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik", görevde yükselme suretiyle yapılacak atamalarda aranacak öğrenim düzeyi şartının nasıl olacağı da belirlemiştir.

Bu belirlemeye göre;

*Şube Müdürü kadrolarına atanacakların en az 4 yıllık yükseköğrenim görmüş olması gerekiyor.

*Kurumların özel yönetmeliklerinde düzenlenmiş olması şartıyla, hizmet alanına ilişkin olarak 2 yıllık yükseköğrenim görmüş olanlar da Şube Müdürü kadrolarına atanabiliyor.

*18.04.1999 tarihi itibariyle 2 yıllık yükseköğrenim mezunu olanlardan aynı tarih itibariyle Devlet memuriyetinde bulunanlar, Şube Müdürü kadrolarına görevde yükselme suretiyle atanırken 4 yıllık yükseköğrenim mezunu kabul ediliyor.

Bu itibarla, lise veya dengi okul mezunu durumunda olan memurların, kurumlarında veya başka kurumlarda boş bulunan veya geçici bir süre için boşalmış olan Şube Müdürü kadrosuna vekâleten atanması mümkün olamamaktadır.

Diğer MEMUR haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/