Görevden ayrılırken tazminatınızı alın! | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Görevden ayrılırken tazminatınızı alın!03.02.2019 22:02

Görevden ayrılırken tazminatınızı alın!

Görevden ayrılırken tazminatınızı alın!


Kurumlarıyla olan bağlarının kesilmesi sonucunu doğuracak şekilde görevlerinden ayrılan kamu görevlilerine bazı hallerde tazminat ödemesi yapılmaktadır.


Bu haber 462 kez okundu.
Kurumlarıyla olan bağlarının kesilmesi sonucunu doğuracak şekilde görevlerinden ayrılan kamu görevlilerine bazı hallerde tazminat ödemesi yapılmaktadır.

Emeklilik tazminatı ve ayrılma tazminatı olarak da bilinen bu tazminat, kamu görevlilerinden; emekliye ayrılanlara, kendilerine toptan ödeme yapılanlara, sözleşmesi feshedilenlere, görevine son verilenlere veya görev süresini dolduranlara ödenmektedir. Kapsamdaki çalışanların görevden ayrılmadan ölmesi halinde ise bu tazminat kanuni mirasçılarına ödenmektedir.

 
Ödenecek Tazminat miktarı, kapsamdaki kamu çalışanlarının hepsi için aynı miktarda olup, belli bir gösterge rakamının aylık katsayısıyla çarpımı suretiyle hesaplanmaktadır.

Tazminat ödemesinin kapsamında olanlar

Kamu görevlilerinden Devlet Memurları Kanunu, Hâkimler ve Savcılar Kanunu, Yükseköğretim Personel Kanunu, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, Uzman Erbaş Kanunu, Uzman Jandarma Kanunu ve 399 sayılı KHK'ya tabi olanlar ile kamu kurumlarında işçi olarak görev yapanlardan;

Emekliye ayrılanlara (kendi isteği ile veya re’sen),
Kendilerine toptan ödeme yapılarak kurumlarıyla ilişikleri kesilenlere,
Emeklilik sonrası yeniden kamu görevine başlayıp da görevine son verilenlere (ceza ile son verme hali hariç),
Sözleşmeli subay, sözleşmeli astsubay, uzman erbaş ve sözleşmeli erbaş ve er olup da kendi kusurları olmaksızın sözleşmeleri feshedilenlere veya hizmet süreleri sona erenlere,
Terhis olan yedek subaylara
bu tazminat ödenmektedir.

Tazminat ne kadar?

Ayrılma tazminatı almaya hak kazanan kamu çalışanlarına (ölenlerin kanuni mirasçılarına) yapılacak ödemenin miktarı, her kamu çalışanı için (ilgili olunan dönemde) aynı miktarda olmaktadır.

Tazminat miktarı; “13.558 gösterge” rakamının görevden ayrılma/ilişik kesme tarihinde geçerli olan aylık katsayısıyla çarpımı suretiyle hesaplanmakta ve bulunan brüt tutardan sadece binde 759 oranında damga vergisi kesintisi yapılmaktadır.

2019 yılının ilk yarısında geçerli olan aylık katsayısına göre, 1 Ocak 2019 - 30 Haziran 2019 döneminde görevden ayrılacak kamu çalışanlarına (görevden ayrılmadan ölenlerin ise yakınlarına) bir defaya mahsus olmak üzere net “1.757 TL” tazminat ödenecek.

Etiketler: memur haber -memur haberleri -memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Diğer MEMUR haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/