Eşinin Anne veya Babasından Dolayı Memura Tanınan Haklar Nelerdir? | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Eşinin Anne veya Babasından Dolayı Memura Tanınan Haklar Nelerdir?13.12.2015 01:40

Eşinin Anne veya Babasından Dolayı Memura Tanınan Haklar Nelerdir?

Eşinin Anne veya Babasından Dolayı Memura Tanınan Haklar Nelerdir?


Eş ve çocuklarının yanı sıra kendisinin ve eşinin anne, baba ve kardeşlerinden dolayı da Devlet memurlarına bazı haklar tanınmıştır, memurun yakınının kim olduğuna göre bu haklar değişebilmektedir


Bu haber 2477 kez okundu.

57 sayılı Devlet Memurları Kanunu, memurun bazı hallerde mazeret izni kullanabilmesine imkan tanımaktadır. Memurların mazeret izni kullanabilecekleri haller arasında, memurun eşinin anne veya babasının ölümü hali de yer almaktadır.


Eşinin annesi veya babası ölen memur, isteği üzerine 7 günü aşmayacak şekilde mazeret izni kullanabilir.


Memurun talebi halinde bu iznin verilmesi zorunludur.
Refakat izni


Refakat edilmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek şekilde ağır bir kaza geçiren veya tedavisi uzun süren bir hastalığı bulunan yakınından dolayı, memura talebi üzerine refakat izni verilmektedir.


Ancak, Devlet memurlarına hangi yakınlarından dolayı refakat izni verileceği 657 sayılı Kanunda da belirtilmiş olup, bu kişiler arasında memurun eşinin anne ve babasına yer verilmemiştir.


Bu nedenle, eşinin anne veya babasının ağır bir kaza geçirmesi ya da tedavisi uzun süren bir hastalığının bulunması durumunda, memura refakat izni verilmemektedir.
Diğer haklar


Devlet memuruna, eşinin anne veya babasından dolayı sadece mazeret izni (ölüm nedeniyle) kullanabilme hakkı tanınmış olup, bunun dışında memura tanınan herhangi bir hak bulunmamaktadır.


Etiketler: haber - gündem - ankara tatil - ankara kar altında - okullar tatil mi - 19 şubat ankara'da okullar tatil mi

Diğer MEMUR haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/