Erkek Memur Hangi Hallerde Yarım Zamanlı Çalışabilir | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Erkek Memur Hangi Hallerde Yarım Zamanlı Çalışabilir29.01.2018 23:34

Erkek Memur Hangi Hallerde Yarım Zamanlı Çalışabilir

Erkek Memur Hangi Hallerde Yarım Zamanlı Çalışabilir


Erkek memurlara, bazı hallerde ücretlerinde herhangi bir kesinti yapılmadan ya da ücretlerinin yarısı kesilmek suretiyle yarım zamanlı çalışma hakkı da tanınmıştır.


Bu haber 1398 kez okundu.
Erkek memurlara, bazı hallerde ücretlerinde herhangi bir kesinti yapılmadan ya da ücretlerinin yarısı kesilmek suretiyle yarım zamanlı çalışma hakkı da tanınmıştır.

Çocuğu olan veya evlat edinen (kendisi ve/veya eşi evlat edinen) erkek memur, ücretinde kesinti olmadan veya ücretinin yarısı kesilerek yarım zamanlı çalışabiliyor.


 
Yarım ücret alarak yarım zamanlı çalışma

Erkek memur, çocuğunun mecburi ilköğretim çağına başlayacağı tarihi takip eden aybaşına kadar olan dönemde haftalık çalışma saatlerinin sadece yarısında çalışmayı isteyebilir. Bu şekilde çalışacak memurun maaşı, aynı dönem için eksik ödenir.

Erkek memurlardan;

**Eşi doğum yapanlar, babalık izni süresinin bitiminden (doğumdan sonra 10 gün süreli izin) başlayarak, çocuğun mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden aybaşına kadar olan dönemde, haftalık çalışma süresinin yarısı kadar çalışmayı isteyebilirler.

**Bir çocuğu evlat edinenler (eşiyle birlikte evlat edinme, tek başına evlat edinme ya da eşinin tek başına evlat edinmesi hali dahil), çocuğun fiilen teslim edildiği tarihten itibaren kullanabilecekleri 8 hafta süreli mazeret izninin bitiminden başlayarak, çocuğun mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden aybaşına kadar olan dönemde, haftalık çalışma süresinin yarısı kadar çalışmayı isteyebilirler.

Tam ücret alarak yarım zamanlı çalışma

Erkek memur, çocuklarından dolayı bazı hallerde ve belli sürelerle, tam ücret alarak günlük çalışma saatlerinin sadece yarısında çalışmayı isteyebilir.

Erkek memurlardan;

**3 yaşını doldurmamış bir çocuğu evlat edinenler (eşiyle birlikte evlat edinme, tek başına evlat edinme ya da eşinin tek başına evlat edinmesi hali dahil), çocuğun fiilen teslim edildiği tarihten itibaren kullanabilecekleri 8 hafta süreli mazeret izninin bitiminden başlayarak tam ücretli olarak yarım zamanlı çalışabilir. Bu şekilde çalışılabilecek süre, çocuğun yaşıyor olması ve evlatlık durumunun devam ediyor olması şartıyla; ilk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, sonraki çocuklarda 6 ay olabilir. Çocuğun engelli olması durumunda, ücretli yarım zamanlı çalışılabilecek süre 12 ay olur.

**Çocuğu olanların, çocuk nedeniyle ücretli yarım zamanlı çalışma hakkı bulunmuyor.

Diğer MEMUR haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/