Disiplin cezasının silinmesi... | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Disiplin cezasının silinmesi...11.06.2018 01:38

Disiplin cezasının silinmesi...

Disiplin cezasının silinmesi...


657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, memurlar hakkında verilen disiplin cezalarının bazı hallerde özlük dosyalarından silinebilmesine de imkan tanımaktadır.


Bu haber 223 kez okundu.
657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, memurlar hakkında verilen disiplin cezalarının bazı hallerde özlük dosyalarından silinebilmesine de imkan tanımaktadır.

Memur hakkında verilen disiplin cezasının silinebilmesi için, süre şartının yanı sıra başka bazı şartların varlığı da gerekiyor.


 
Disiplin cezalarının silinmesinde süre şartı

Devlet memurları hakkında verilen bir disiplin cezasının özlük dosyasından silinebilmesi için, verilen;

*Uyarma cezasının uygulanmalarından itibaren en az 5 yıl geçmiş olması gerekir.

*Kınama cezasının uygulanmalarından itibaren en az 5 yıl geçmiş olması gerekir.

*Aylıktan kesme cezasının uygulanmalarından itibaren en az 10 yıl geçmiş olması gerekir.

*Kademe ilerlemesinin durdurulması cezasının uygulanmalarından itibaren en az 10 yıl geçmiş olması gerekir.

Disiplin cezalarının silinmesinde süre şartı dışındaki şartlar

Devlet memuru hakkında verilen ve özlük dosyasına işlenmiş olan bir disiplin cezasının silinebilmesi için yukarıda belirtilen süre şartının yanı sıra;

-Disiplin cezasının silinmesi için memurun atamaya yetkili amirine başvuruda bulunmuş olması gerekir.

-Memurun, disiplin cezası verilmesinden sonraki süredeki davranışlarının, disiplin cezasının özlük dosyasından silinmesi talebini haklı gösterecek nitelikte olması gerekir.

-Disiplin cezasının özlük dosyasından silinmesinin, atamaya yetkili amir tarafından uygun görülmüş olması gerekir.

Disiplin cezasının silinmesi

Disiplin cezasının özlük dosyasından silinebilmesi için gerekli süre dolduktan sonra memur tarafından disiplin cezasının özlük dosyasından silinmesi talep edildiğinde, konuyu değerlendiren atamaya yetkili amir, disiplin cezasının uygulanmasından itibaren geçen süredeki tutum ve davranışlarının memurun talebini haklı kılmadığına kanaat getirmesi durumunda memurun talebini reddebilir. Bu değerlendirmenin yapılmasında atamaya yetkili amirlere takdir hakkı tanınmıştır.

Konuya ilişkin bir örnekte; aldığı kınama cezasının uygulanmasından itibaren 5 yıl geçtikten sonra  atamaya yetkili amirine başvurarak disiplin cezasının özlük dosyasından silinmesini isteyen memurun  talebi, söz konusu ceza verildikten sonra iki ayrı disiplin cezası daha almış olduğu gerekçesiyle atamaya yetkili amir tarafından reddedilmiş, bu işleme karşı açan davada ise yapılan işlem hukuka uygun görülerek dava reddedilmiştir.

Etiketler: memur haber -memur haberleri -memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Diğer MEMUR haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/