Dereceleri yükselirken net maaşları düşen memurlar | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Dereceleri yükselirken net maaşları düşen memurlar27.05.2016 21:22

Dereceleri yükselirken net maaşları düşen memurlar

Dereceleri yükselirken net maaşları düşen memurlar


Devlet memurlarının kadro/aylık dereceleri yükseldiğinde aylık net maaşları da esas itibariyle yükselirken, bazı memurların net maaşları ise düşüyor.


Bu haber 5301 kez okundu.

Kazanılmış hak aylık derecesi ve/veya kadro derecesindeki yükseliş, devlet memurlarının; gösterge ve (varsa) ek göstergelerinde artışa neden olurken, ek ödeme ile zam ve tazminatlarında ise bazı derecelerde artış yaratmaktadır.


Ancak, üst dereceye çıkmanın memurun aylık maaş unsurlarında yarattığı artış, bazı hallerde net maaşın azalması sonucunu doğurabiliyor.


DERECESİ YÜKSELEN MEMURUN NET MAAŞI HANGİ DURUMDA DÜŞER? 

Memurun üst dereceye çıkması, aylık maaş unsurlarının birinde ya da birkaçında mutlaka artışa neden olur.


Maaş unsurlarının artması ise, normal şartlarda memurun aylık net maaşında da (aynı vergi diliminde) artış yaratır.


Ancak, bazı kadro unvanlarında bulunan memurlar, 2 nci dereceden 1 inci dereceye yükseldiklerinde aylık net maaşları düşer.


Kadro ve/veya aylık derecesi bakımından 2 nci dereceden 1 inci dereceye yükselirken aylık net maaşın azalması haline, ek göstergenin 3000’den 3600’e çıktığı bazı durumlarda rastlanır.


ÜST DERECEYE ÇIKTIĞI İÇİN HANGİ MEMURUN NET MAAŞI AZALIR? 

Memurun ek göstergesi yükselirken net maaşın düşmesi; 1.10.2008 tarihinden önce işe girmiş olan devlet memurları hakkında uygulanan emekli keseneğine esas matrah hesaplama yönteminden kaynaklanıyor.


T.C. Emekli Sandığı Kanunu kapsamında bir göreve 1.10.2008 tarihinden önce başlamış olan memurların emekli keseneğine esas matrahları hesaplanırken, en yüksek Devlet memuru aylığının belli oranları (ek göstergeye göre) da esas alınmakta ve bulunan matrahın %16’sı oranında olmak üzere memurun brüt ücretinden kişi kesintisi yapılır.


Matrahın artması da emekli keseneği miktarını artırmakta ve bu durum net maaşta daha fazla kesinti yapılmasına yol açar.


Örneğin, bazı unvanlarda görev yapan memurların emekli keseneği matrahı hesaplanırken; 2 nci derecede 3000 ek göstergeli olduğunda en yüksek Devlet memuru aylığının %85’i, 1 inci derecede 3600 ek göstergeli olduğunda ise en yüksek devlet memuru aylığının %145’i oranı kullanılır.


Bu durumda, 2 nci dereceden 1 inci dereceye yükselen ve ek göstergesi artan memurun emekli kesenek miktarı artmakta ve aylık net maaşı azaltmaktadır.


Bu itibarla, aylık/kadro itibariyle 2 nci derecede 3000 ek göstergeyle görev yaparken 3600 ek göstergeli 1 inci derece kadroya atanan memurların net maaşında görülecek azalma aşağıdaki gibidir.


Belirtilen maaş azalma miktarı; 1/10/2008 tarihinde önce göreve başlayan memurlardan kıdem yılları sabit kalıp 2/3’ten 1/1’e yükselenlere ilişkindir.Yüksek Mühendis, Mühendis, Yüksek Mimar, Mimar, Şehir plancısı, Bölge Plancısı, Uzman Tabip, Tabip, Diş Hekimi, Uzman Veteriner Hekim, Veteriner Hekim, Eczacı, Biyolog, Maarif Müfettişi: Derece Kademe: 2/3’den 1/1’e yükselen Maaştaki Net Azalma: 27,76 TL
Etiketler: memur haber -memur haberleri -memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Diğer MEMUR haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/