AYLIKTAN KESME CEZASI UYGULANIRKEN KESİLECEK MİKTAR NASIL HESAPLANIR? | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> AYLIKTAN KESME CEZASI UYGULANIRKEN KESİLECEK MİKTAR NASIL HESAPLANIR?21.10.2020 00:22

AYLIKTAN KESME CEZASI UYGULANIRKEN KESİLECEK MİKTAR NASIL HESAPLANIR?

AYLIKTAN KESME CEZASI UYGULANIRKEN KESİLECEK MİKTAR NASIL HESAPLANIR?


Disiplin cezası uygulamalarından kaynaklı olarak Devlet memuru aylığından kesinti yapılması gereken hallerde, kesintiye tabi tutulacak aylığın nasıl hesaplanacağı konusunda tereddüt yaşanabilmektedir.


Bu haber 21089 kez okundu.

Disiplin cezası uygulamalarından kaynaklı olarak Devlet memuru aylığından kesinti yapılması gereken hallerde, kesintiye tabi tutulacak aylığın nasıl hesaplanacağı konusunda tereddüt yaşanabilmektedir.

Devlet memurları hakkında; tekerrür nedeniyle kınama cezasının uygulanmasında, aylıktan kesme cezasının uygulamasında ve kademe ilerlemesi cezasının alt ceza şeklinde uygulanmasında, aylıktan kesme (brüt aylıktan 1/30 – 1/8 arasındaki oranlarda) uygulamasıyla karşılaşılmaktadır. Ayrıca, 1/4’e ulaşmış memura kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verilmesi gereken hallerde de aylıktan kesme (brüt aylıktan 1/4 – 1/2 arasındaki oranlarda) uygulamasına gidilmektedir.

Brüt aylık nedir?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, bu Kanun kapsamında ücret alanlar için “Aylık” kavramını açıkça tanımlayarak;

-Memurun bulunduğu derece/kademeye denk gelen gösterge rakamının genel bütçe kanununda o yıl için belirlenen katsayı ile çarpımı sonucu bulunacak miktarın memurun aylık tutarını göstereceğini,

-657 sayılı Kanuna tabi kurumların kadrolarındaki personelin aylığının; hizmet sınıfı, görev türü ve aylık derecesi itibariyle belirlenmiş olan ek gösterge rakamının eklenmesi suretiyle hesaplanacağını

hükme bağlamıştır.

Öte yandan, en yüksek Devlet memuru aylığı hesaplanırken de; gösterge (1500) ve ek gösterge (8000) rakamları toplamı ile içinde bulunulan dönemde geçerli aylık katsayısı çarpılmaktadır.

Uygulamada aylıktan kesme cezası uygulaması

Disiplin cezası uygulamaları kapsamında memurların (aylıkları 657 sayılı Kanuna göre ödenenlerin) brüt aylık ücretinden kesinti yapılırken, memurun aylık göstergesi ile ek göstergesi toplamının güncel aylık katsayısı ile çarpımı ile elde edilecek tutarın esas alınması gerekirken, uygulamada bazı kurumların memurun brüt aylığını hesaplarken; gösterge ve ek göstergenin yanı sıra zam ve tazminatlar ile ek ödemeleri de hesaplamaya dahil ettikleri görülmektedir.

Ancak, konuya ilişkin olarak idari yargı yerlerince verilen kararlarda ve (mülga) Devlet Personel Başkanlığı tarafından verilen mütalaalarda, memurun brüt aylık hesabında sadece gösterge ve ek göstergenin esas alınacağı belirtilmiştir.

Bu çerçevede, memurunyeri.com olarak konuyu değerlendirdiğimizde, aylıktan kesme uygulamasında Devlet memurunun brüt aylık tutarının; aylık derecesine/kademesine esas gösterge ile kadro derecesi itibariyle yararlandığı ek gösterge toplamının cezanın verildiği tarihi izleyen aybaşında geçerli olan aylık katsayısıyla çarpımı tutarı olacağını düşünmekteyiz.


Etiketler: memur haber -memur haberleri -memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/