Taşeronda 'Kadro' için mahkemeden flaş karar! | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Taşeronda 'Kadro' için mahkemeden flaş karar!29.06.2018 18:35

Taşeronda 'Kadro' için mahkemeden flaş karar!

Taşeronda 'Kadro' için mahkemeden flaş karar!


İşten atılan Ege Üniversitesi işçileri için yürütmeyi durdurma kararı


Bu haber 1412 kez okundu.
İşten atılan Ege Üniversitesi işçileri için yürütmeyi durdurma kararı

“Hizmete alınmada görevin gerektirdiği niteliklerden başka hiç bir ayrım gözetilemez”

Kadroya geçiş sürecinde işten atılan Ege Üniversitesi işçilerinin açtığı davada mahkeme, yürütmeyi durdurma kararı verdi.

HİZMET ALIMINDA GÖREVİN GEREKTİĞİ NİTLİKLERDEN BAŞKA HİÇ BİR AYRIM GÖZETİLEMEZ

Kadroya geçiş sürecinde işten atılan Ege Üniversitesi işçilerinin açtığı davaya bakan mahkeme, “Hizmete alınmada görevin gerektirdiği niteliklerden başka hiç bir ayrım gözetilemez” diyerek yürütmeyi durdurma kararı verdi.

GÜVENLİK VE ARŞİV ARAŞTIRMASI ENGELİNE TAKILANLARA DA EMSAL

Henüz tüm davalar sonuçlanmazken, çıkan bu kararın taşeron düzenlemesi sırasında güvenlik ve arşiv araştırması ileri sürülerek işten atılan tüm işçiler için örnek olması bekleniyor.

Hükümetin kamuda çalışan taşeron işçiler getirdiği kadro düzenlemesi ile birlikte ülke genelinde binlerce, Ege Üniversitesi'nde yüzlerce işçi güvenlik ve arşiv soruşturmaları adı altında işsiz kaldı. İşlerine geri dönebilmek üniversitenin kararına karşı dava açan Ege Üniversitesi işçileri için olumlu sonuçlar geliyor.

Açılan davalarda işçiler sürekli işçi statüsüne geçebilmek için mevzuatta öngörülen tüm şartları taşıdıkları, istenen tüm belge ve bilgileri zamanında verdiklerini, sözlü sınavı geçtiklerini ve güvenlik veya arşiv soruşturması için de olumsuz kabul edilebilecek bir nedenlerinin olmadığını dile getirerek kararın hukuka aykırı olduğunu belirttiler ve yürütmenin iptalini istedi. Ege Üniversitesi ise verdiği savunmasında soruşturmaların İzmir Valiliği'nin Tespit Komisyonu'nca yapıldığı bilgisine yer verilerek hukuka uygun olduğunu ileri sürdü.

‘HİZMETE GİRME HAKKINA AYKIRI’
Dosyayı inceleyen İzmir 5. İdare Mahkemesi ise kararın Anayasanın "Hizmete Girme" başlıklı 70. maddesinin ikinci fıkrasında belirtilen “Hizmete alınmada görevin gerektirdiği niteliklerden başka hiç bir ayrım gözetilemez” kuralına uygun olmadığını vurguladı. Mahkeme kararında “Bakılmakta olan davada; KHK ile kapatılan şirket tüzel kişiliğinden ayrı bir kişiliğe sahip olan davacı hakkında yapılan güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasında; davacının devletin güvenliğini tehlikeye düşürebilecek yasa dışı ideoloijk bir görüşü benimsemediği veya kurumun güvenliğini ihlal edebilecek tutum ve davranışlar içerisinde bulunduğunu ortaya koyan hukuken kabul edilebilir somut bir tespite yer verilmediği..." ifadeleri yer aldı. Mahkeme bu gerekçelerle yürütmeyi durdurma kararını verirken kesin kararın önümüzdeki haftalarda çıkması bekleniyor.

İŞKUR'UN GÖREVLENDİRMESİ GEREKÇE OLDU
Hakkında karar çıkan işçilerden biri de üniversitenin 19 yıllık emekçisi Yakup Taşdemir. Hak-İş'e bağlı Hizmet-İş üyesi olan Taşdemir, kızı Nazlı Taşdemir'in kapatılan Şifa Üniversitesi Hastanesi'nde çalışması gerekçesi gösterilerek kadro başvurusu geri çevrilmişti. Kızının İŞKUR aracılığa Şifa Üniversitesi'ne gönderildiğini aktaran Taşdemir, yaklaşık 3 aydır Genel-İş üyesi Ege Üniversitesi işçileri ile birlikte rektörlük önündeki oturma eylemine katılıyor. Karar direnişteki diğer Ege işçileri için de heyecan yarattı. İşçiler kararı alkışlarla kutladı.

‘KARAR MÜCADELE SAYESİNDE ALINDI’
Mahkemenin vermiş olduğu kararı Evrensel'e değerlendiren Yakup Taşdemir, İŞKUR'un yapmış olduğu işlemin faturası kendisine ve ailesine kesildiğini belirterek “Burada yargılanması gereken varsa İŞKUR'dur. Haklı olduğumuz ortaya çıkmaya başladı. Sonunda hepimiz kazanacağız, işimize geri döneceğiz. Bu karar burada yapmış olduğumuz mücadele ile sağlandı. Mutluyum ama bütün arkadaşlarımız işine döndüğünde tamamen mutlu olacağız” dedi.

'MAĞDURİYETLER DAHA DA BÜYÜMEDEN SONLANDIRSINLAR'

3 aylık süreçte işçilerin yaşadığı sorunlara da değinen Taşdemir şunları söyledi: “Biz işten çıkarılmayı hak etmedik. Kimsenin hakkını gasbetmedik. Sadece ekmeğimizin peşinde olduk. Söz konusu örgütlerin içinde de olmadık. Ama bu 3 aylık süreçte bütün işçiler aileleri ile birlikte çöküntü yaşadı, perişan oldu. Borçlarımız birikti. Alacaklılar sürekli arıyor. Biz işçiyiz bizim başka gelirimiz yok. Evimize ekmek alacak paramız olmadı bu süreçte. Nasıl insanlar oy istiyorlarsa sahip çıksınlar. Madem bir kez daha seçildiler bunu dikkate alarak bu mağduriyetleri daha da büyümeden sonlandırsınlar. Onlar akşam eve ne götüreceğimizi bilmiyorlar.”

Etiketler: haber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -YDS - yds 2015 - yds sonuçları - yds 2015 sonuçları açıklandı - yds 2015 sonuçları - yds açıklandımı - yds açıklandı mı - yds ne zaman açıklanır - yds hangi gün açıklanır - yds 2015 cevapları - yds cevaplar

Diğer KAMU haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/