Kamuya 80 bin kişi alınacak... | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Kamuya 80 bin kişi alınacak...08.09.2018 11:48

Kamuya 80 bin kişi alınacak...

Kamuya 80 bin kişi alınacak...


Çalışma Bakanlığı, toplum yararına çalışma programı kapsamında 80 bin kişinin işe alınacağını açıkladı


Bu haber 376 kez okundu.

Okulların açılmasıyla birlikte 80 bin kişiye iş imkanı doğacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, okulların temizlik, bakım, onarım işlerinde çalışmak üzere 80 bin kişiyi 'Toplum Yararına Program' kapsamında işe alacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığ tarafından yapılan açaklamaya göre 80 bin kiyi Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında MEB'e bağlı okulların güvenliği ve temizliği alanlarında görev yapmak üzere 80 bin kişi alınacağını duyurdu.

Bakanlık tarafından yapılan açıklama:

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın "100 Günlük İcraat Programı"nda ilan ettiği en önemli projelerden biri hayata geçirmek için Milli Eğitim Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı okul yaşamının huzuru, güvenliği ve sağlığı için el ele verdi.

Üç bakanlık arasında imzalanacak "Güvenli Okul, Güvenli Gelecek" işbirliği protokolüyle, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İŞKUR kanalıyla, okulların temizligi, bakım ve onarımı ic,in Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında 60 bin kis,ilik odenegi il mudurluklerine aktaracak. Ayrıca, okullarımızda yine TYP üzerinden görevlendirilecek yaklaşık 20.000 'güvenli eğitim koordinasyon görevlisi', okul yönetimleri ve okul aile birlikleri aracılığıyla gelişmeleri an be an takip ederek olası sorunlar karşısında gereken tedbirlerin hızlı bir şekilde alınmasını sağlayacaklar. Boylece toplamda 80 bin kis,i TYP'den faydalanacak.

TYP'ye iliskin basvurular ISKUR uzerinden alınırken, program okulların acılmasıyla birlikte baslayacak.

Konuyla ilgili acıklamada bulunan Aile, Calısma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zumrut Selcuk, "Yurutulen calısmalar ile çocuklarımızın ve genc,lerimizin daha saglıklı ve guvenli bir ortamda egitim almasının kaliteli egitimin olmazsa olmaz bir parcası oldugunun bilinciyle hem ailelerin gozunun arkada kalmaması hem de evlatlarımızın hijyenik s,artlarda egitim alması icin Milli Eğitim ve İçişleri Bakanlığı ile beraber onemli bir adım atıyoruz" dedi.


ISKUR uzerinden alınacak bas,vuruların ardından program, ders zilinin calmasıyla birlikte baslayacak. Egitim ogretim yılı suresince de devam edecek. TYP kapsamında okullarda gorev alacak her bir katılımcı icin aylık asgari ucret uzerinden odemeler gerceklestirilecek.

TYP NEDIR?

Turkiye'nin istihdam kurumu olan ISKUR, is,gucu piyasasına girmekte zorlanan vatandas,ların toplum yararına bir is, yapmasını ya da bir hizmet gerc,ekles,tirmesini saglıyor. Bu durumdaki vatandas,ların calısma alıs,kanlıgı ve disiplinini kazanması ve gec,ici gelir destegi verip, is,gucu piyasasına uyumunun kolaylaşmasi hedefleniyor.


Etiketler: haber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -akpolitika -dünya - türkiye -

Diğer KAMU haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/