Kamudaki görevinden ayrılanlara ödenen tazminatın miktarı arttı | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Kamudaki görevinden ayrılanlara ödenen tazminatın miktarı arttı11.01.2018 20:35

Kamudaki görevinden ayrılanlara ödenen tazminatın miktarı arttı

Kamudaki görevinden ayrılanlara ödenen tazminatın miktarı arttı


Kurumları ile olan bağlarının kesilmesi sonucunu doğuracak şekilde görevlerinden ayrılan kamu çalışanlarına bazı hallerde tazminat ödenmektedir.


Bu haber 234 kez okundu.
Kurumları ile olan bağlarının kesilmesi sonucunu doğuracak şekilde görevlerinden ayrılan kamu çalışanlarına bazı hallerde tazminat ödenmektedir.

Ayrılma tazminatı ya da emeklilik tazminatı olarak da adlandırılan bu tazminat; emekli olan, kendisine toptan ödeme yapılan, sözleşmesi feshedilen, görevine son verilen ya da görev süresini tamamlayan kamu çalışanlarına ve görevden ayrılmadan ölen kamu çalışanlarının kanuni mirasçılarına ödenmektedir.


 
Ödenen tazminatın miktarı, belli bir gösterge rakamının aylık katsayısıyla çarpımı suretiyle hesaplanıyor olması nedeniyle, aylık katsayısındaki artışa bağlı olarak da yükselmektedir. 1 Ocak 2018 tarihinden geçerli olarak aylık katsayısı %5,69 oranında arttığından, söz konusu tazminatın miktarı da artmış oldu.

Tazminata hak kazanılması

Devlet Memurları Kanunu, Hâkimler ve Savcılar Kanunu, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, Uzman Erbaş Kanunu, Uzman Jandarma Kanunu ve Yükseköğretim Personel Kanununa göre aylık alanlar ile 399 sayılı KHK'ya tabi sözleşmeli personel ve kamu kurumlarında işçi olarak görev yapanlar;

-Emekliye ayrıldıklarında (kendi isteği ile veya re’sen)

-Kendilerine toptan ödeme yapılmak suretiyle kurumlarıyla ilişikleri kesildiğinde

-Emeklilik sonrası yeniden kamu görevine başlamış olmaları halinde, görevlerine son verildiğinde (ceza ile son verme hali hariç)

-Sözleşmeli subay, sözleşmeli astsubay, uzman erbaş ve sözleşmeli erbaş ve er olarak görev yapıyor olmaları halinde, kendi kusurları dışında sözleşmeleri feshedildiğinde veya hizmet süreleri sona erdiğinde

-Yedek subay olarak görev yapıyor olmaları halinde, terhis olduklarında

bu tazminatı almaya hak kazanırlar. Öte yandan, yukarıda sayılanlar görevlerinden ayrılmadan önce öldüklerinde ise kanuni mirasçıları bu tazminatı almaya hak kazanıyor.

Tazminatın brüt ve net miktarı

Kamu görevlilerinden bu tazminatı almaya hak kazananlara yapılacak ödemenin miktarı (veya ölenlerin kanuni mirasçılarına yapılacak toplam ödemenin miktarı), ilgili olunan dönem içerisinde herkes için aynı olmaktadır.

Tazminatın brüt miktarı; “13.558 gösterge” rakamının ayrılma/ilişik kesme tarihinde geçerli olan aylık katsayısıyla çarpılarak hesaplanmaktadır. Bu brüt miktar üzerinden sadece binde 759 oranında damga vergisi kesintisi yapılmaktadır.

2017 yılının ikinci yarısında brüt 1.392 TL tutarında olan bu tazminat,  aylık katsayısındaki artışa bağlı olarak 2018 yılının ilk yarısı için 80 TL arttı ve 1.472 TL oldu.

Ayrılma Dönemi

Tazminatın Miktarı

Brüt

Net

2017 yılı ikinci altı ayında

1.392 TL

1.382 TL

2018 yılı ilk altı ayında

1.472 TL

1.461 TL


Diğer KAMU haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/