Kamu alımlarında yerli malı düzenlemesi! | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Kamu alımlarında yerli malı düzenlemesi!03.04.2019 20:52

Kamu alımlarında yerli malı düzenlemesi!

Kamu alımlarında yerli malı düzenlemesi!


Kamu alımlarında sağlıktan inşaata, tarımdan sanayiye ve elektroniğe kadar çeşitli alanlarda kullanılan 761 eşya için "istisnai durumlar" dışında ithalat izin belgesi verilmeyecek.İthalat izin belgesi düzenlenmeyecek makine ve ekipmanlar arasında LCD/LED televizyonlar, lunapark oyuncakları, bazı motosikletler ve araçlar, fitness aletleri, aydınlatma cihazları, cam kesme ve delme makineleri, çelik kasa, ekmek dilimleme makinesi de bulunuyor.


Bu haber 1682 kez okundu.
Ticaret Bakanlığının "Kamu Kurum ve Kuruluşları Tarafından Yapılacak  İthalatta Alınacak İzin Hakkında Tebliğ'de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ"i  Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğle kamunun doğrudan alımlarında "yerli malı" ürünlerin tercih  edilmesi ve ithali izne tabi 761 ürünün ithalinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

 Buna göre, Sanayi ve Teknoloji ile Çevre ve Şehircilik bakanlıklarınca  düzenlenen kamu alımlarında "yerli malı olma" şartı bulunan 761 makine ve ekipman  ile yapı malzemeleri için artık ithalat izin belgesi düzenlenmeyecek. Kamu tarafından doğrudan alımlarda ithalat izin belgesi verilmeyecek  makine ve ekipmanlar arasında sağlıktan inşaata, tarımdan sanayiye, elektronikten  ulaştırmaya kadar çeşitli alanlarda kullanılan malzemelerle eşyalar bulunuyor.
 
Bazı TV'ler ve oyuncaklar da listede
 
Özel ve istisnai durumlarla teknik zorunluluklar dışında ithalat izin  belgesi düzenlenmeyecek cihazlar listesinde, LCD/LED televizyonlar, lunapark  oyuncakları, bazı motosikletler ve araçlar, fitness aletleri, aydınlatma  cihazları, cam kesme ve delme makineleri, çelik kasa, ekmek dilimleme makinesinin  yanı sıra böbrek taşı kırma cihazından diz kalça protezine, engelliler için akülü  araçtan hemşire-doktor-görevli çağrı sistemine kadar sağlık sektöründen  malzemeler yer alıyor.
 
Nem ölçerler, tekstil baskı makineleri, trafik set ve malzemeleri  (trafik seti, ilk yardım ve ecza çantaları), ayçiçeği kabuk ayırma makinesi,  demir yolu makası, zeytin hasat makineleri, istisnai durumlar dışında ithalat  izin belgesi düzenlenmeyecek ekipmanlar arasında bulunuyor.  Söz konusu 761 eşyanın özel ve istisnai durumlar ile teknik zorunluluk  gerektirdiği hallerde ithalatına Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğünce  izin verilebilecek.

Etiketler: memur haber -memur haberleri -memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Diğer KAMU haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/