LGS başvuru ve uygulama kılavuzu yayımlandı... | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> LGS başvuru ve uygulama kılavuzu yayımlandı...03.04.2019 20:49

LGS başvuru ve uygulama kılavuzu yayımlandı...

LGS başvuru ve uygulama kılavuzu yayımlandı...


Milli Eğitim Bakanlığınca, LGS kapsamında liselere giriş için yapılacak merkezi sınav başvuru ve uygulama kılavuzu yayımlandı.


Bu haber 1460 kez okundu.
MEB'in yayımladığı kılavuza göre, 1 Haziran'da yapılacak LGS kapsamındaki sınav için başvurular bugünden itibaren 14 Nisan'a kadar alınacak.
 
KILAVUZ İÇİN TIKLAYINIZ!
 
LGS başvuru işlemleri bugün başladı 14 Nisan tarihinde sona erecek. Adaylar sınav giriş belgelerini 22 Mayıs'ta alabilecek. 
 
Sınav 1 Haziran 2019'da yapılacak. Sınav, 8’inci sınıf öğretim programları esas alınarak yapılacak. Sınav, iki oturum hâlinde uygulanacak,çoktan seçmeli 90 soru sorulacak ve aynı gün yapılacaktır.
 
Birinci oturum, 50 soruluk sözel alandan gelicek ve süresi 75 dakika olacak; ikinci oturum ise 40 soruluk sayısal alandan gelip, süresi 80 dakika olacaktır.
 
Birinci oturumda adaylara, 8’inci sınıf Türkçe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Yabancı Dil, ikinci oturumda ise Matematik ve Fen Bilimlerinden sorular sorulacak. 
 
Öğrenciler, elektronik ortam üzerinden başvuru yapacak ve başvuru bilgilerini takip edebilecekler.
 
LGS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?
 
Merkezî Sınav başvurusunda bulunacak öğrenciler, başvuru yapmadan önce elektronik ortamdaki bilgilerinin güncel olup olmadığını kayıtlı oldukları okul müdürlüklerinden kontrol ettireceklerdir. Öğrenci bilgilerinin güncelliğinden okul müdürlüğü sorumlu olacaktır.
 
Açık Öğretim Ortaokulu öğrencilerinin başvuru işlemleri Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğü tarafından takip edilecektir.
 
Tarihi liseler listede
 
Kılavuz ekinde, merkezi sınavla öğrenci alacak fen liseleri, sosyal  bilimler liseleri, mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik  programları ve özel program ve proje uygulayan ortaöğretim kurumları da  açıklandı. Buna göre, Türkiye genelinde bin 531 liseye merkezi sınav ile öğrenci  yerleştirilecek. Bu liseler arasındaki bazı meslek liselerinin sadece belirlenen  dal ve alanlarına öğrenci yerleştirilmesi yapılacak.
 
Bu okulların toplam kontenjanı 139 bin 120 oldu
 
Öte yandan Bakanlık, bazı tarihi liseleri de merkezi sınav ile öğrenci  alacak okullar listesine dahil etti. Buna göre, Konya Anadolu Lisesi, Kastamonu  Abdurrahman Paşa Anadolu Lisesi, Trabzon Kanuni Anadolu Lisesi, Kars Alpaslan  Anadolu Lisesi, TokatGazi Osman Paşa Anadolu Lisesi, Yozgat Anadolu Lisesi,  Erzincan Anadolu Lisesi gibi tarihi liselere merkezi sınavla öğrenci  yerleştirilecek.

Etiketler: memur haber -memur haberleri -memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Diğer GÜNDEM haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/