Yalan gerekçeyle izin alan işçinin durumu ne olur? | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Yalan gerekçeyle izin alan işçinin durumu ne olur?16.02.2019 00:54

Yalan gerekçeyle izin alan işçinin durumu ne olur?

Yalan gerekçeyle izin alan işçinin durumu ne olur?


Eğer çalışan işverene bir gerekçe sunarak izin istemiş ancak bu beyanının yalan olduğu ortaya çıkmışsa işçinin durumu ne olur? Böyle bir sebeple işini ya da tazminat hakkını kaybedebilir mi?


Bu haber 347 kez okundu.
İşverenler, yanlarında çalışan işçi yalan beyan ile izin alırsa bunun ne gibi sonuçlar doğuracağını merak ederken, işçiler de böyle bir durumda iş sözleşmelerinin işveren tarafından haklı feshi yoluyla geçersiz kılınıp kılınamayacağını öğrenmek istiyor.

YALAN BEYANLA İZİN ALMANIN SONUCU NEDİR?

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi'nin Esas: 2009/1692 ve 2011/2159 nolu kararıyla bu konuyu açıklığa kavuşturmuştur. Kayınvalidesinin öldüğünü söyleyerek işten izin alan ancak daha sonra bunun yalan olduğu ortaya çıkan işçinin durumu ile ilgili kararında işvereni haklı görmüştür. Bu durumda işverenin haklı nedenle derhal feshi hakkı olduğuna hükmedilmiş ve işçinin tazminatsız olarak işten kovulması haklı bulunmuştur.

Etiketler: memur haber -memur haberleri -memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Diğer GÜNDEM haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/