Haftalık iznini kullanamayan çalışanlar ne yapmalı? | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Haftalık iznini kullanamayan çalışanlar ne yapmalı?04.04.2019 17:20

Haftalık iznini kullanamayan çalışanlar ne yapmalı?

Haftalık iznini kullanamayan çalışanlar ne yapmalı?


İş Kanunu tarafından kendilerine tanınan hafta tatilini kullanamayan çalışanlar, bu durumda ne gibi hakları olduğunu merak ediyor. Her hafta kesintisiz 24 saat izin yaptırılması gereken işçilere bu hakkı vermeyen işveren dava edilerek bu günlerin ücreti alınabilir mi?


Bu haber 1484 kez okundu.
İş Kanunu'na göre işçilere haftada en az bir gün izin verilmeli ve kesintisiz olarak dinlendirilmelilerdir. İşverenin çalışanlarını bu haktan faydalandırmaması mümkün değildir. Eğer işçi hafta tatili olmadan çalışırsa daha sonra bu günlerin ücretini zamlı olarak almalıdır. Peki hem tatilsiz çalışan hem de bu sebeple kendisine maaşına ek ödeme yapılmayan işçi dava açarsa ne olur?

İŞÇİ HAFTA TATİLİNDE ÇALIŞTIRILIRSA DAVA AÇABİLİR Mİ?

Tatil gününden önceki günlerin tamamında çalışan işçi 24 saatlik hafta tatiline hak kazanır. İşçinin hafta tatilinin işveren tarafından kullandırılmaması yasal değildir. Bu durum yasaklanmış olsa bile bir şekilde hafta tatili yapmadan çalışan işçinin ücreti ödenmelidir.

İşçi bu alacaklarını alamamış işe işverene dava açabilir. Bu alacaklar 5 yıllık zamanaşımına tabidir. Dava açan işçi eğer hafta tatillerinde çalıştırılmış ve fazla ücret alamamış ise geriye dönük 5 yıllık hafta tatili ücretini işverenden alabilir.

Etiketler: memur haber -memur haberleri -memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Diğer GÜNDEM haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/