UZMAN ERBAŞLARA GÜZEL HABER! | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> UZMAN ERBAŞLARA GÜZEL HABER!18.02.2021 10:45

UZMAN ERBAŞLARA GÜZEL HABER!

UZMAN ERBAŞLARA GÜZEL HABER!


Milli Savunma Bakanlığı kadrolarında görevli personelin tecrübelerinden daha uzun vadeli ve etkin şekilde yararlanılması, özlük haklarının iyileştirilmesi gibi düzenlemeleri içeren Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin birinci bölümünde yer alan 8 maddesi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.


Bu haber 1306 kez okundu.

Teklifin kabul gören maddelerine göre, Sağlık Bilimleri Üniversitesinde profesyonellık eğitimi gören misafir askeri personele, aynı yerde eğitim görenlerde olduğu gibi ödeme yapılacak.

Bakaya ve yoklama kaçağı suçlarında özür olarak kabul gören durumlar, kanunda belirtilen mazeretlerle sınırlı tutulacak.

Tecrübelerinden daha uzun vadeli ve etkin şekilde yararlanılması amacı ile profesyonel erbaşların emeklilik yaş haddi 55 yaş olacak.

Seferin gereği olarak lüzum görülmesi ve sağlık durumlarının elverişli olması durumunda profesyonel erbaşlar, 60 yaşına kadar en gençlerinden başlanarak orduya alınabilecek.

Teklif ayrıca uzun seneler TSK’de zor şartlarda görev yapmasına rağmen sadece emeklilik hakkını elde edinceye kadar kısa süreliğine devlet memuru olarak görev alan profesyonel erbaşların da emsallerinin aldığı emekli aylığını almalarını hedefliyor.

Kiraya verilen ya da üçüncü şahıslara işlettirilen kısımları hariç olmak üzere askeri kantinlerin elektrik, su ve yakacak giderleri, genel bütçeden karşılanacak.

Dış kaynaktan direk olarak Özel Kuvvetler Komutanlığı emrinde görev yapmak üzere temin edilen subaylardan, verilen eğitimi tamamlamadan önce temin aşamasında aranan sağlık ve benzeri koşulları taşımadıkları sonradan anlaşılanlar ile bu koşulları kaybedenlerin ilişikleri kesilecek.

Subaylara yönelik yapılan düzenlemelerle uyumlu şekilde, dış kaynaktan temin edilen astsubaylardan da deneme süresinin bitiminden önce temin koşullarını taşımadığı anlaşılanların ya da bu koşulları kaybedenlerin; dış kaynaktan direk olarak Özel Kuvvetler Komutanlığı emrinde görev yapmak üzere temin edilen astsubayların da verilen eğitimi tamamlamadan önce temin aşamasında aranan sağlık ve benzeri koşulları taşımadıklarının sonradan anlaşılması halinde ilişikleri kesilecek.

Hukuk sınıfı subaylar, arabuluculuk komisyonlarında görev yapabilecek. Dış kaynaktan alınan hukuk sınıfı subay adayları, diğer sınıflardaki subay adayları gibi temel askerlik eğitiminin ardından subaylığa nasbedilebilecek.

Teklifle, nezdinde bulundukları kıta komutanı ya da kurum amirlerinin, hukuk sınıfı subayların disiplin amiri olması hedefleniyor.

TBMM Başkanvekili Celal Adan, 8. Maddenin kabul edilmesinin ardından, birleşime ara verdi. Adan, aradan sonra komisyon yerine oturmayınca, birleşimi yarın saat 14.00’te toplanmak üzere kapattı.


Etiketler: memur haber -memur haberleri -memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Diğer EMNİYET haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/