TAPUDA BİR DÖNEM SONA ERDİ | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> TAPUDA BİR DÖNEM SONA ERDİ16.11.2020 20:10

TAPUDA BİR DÖNEM SONA ERDİ

TAPUDA BİR DÖNEM SONA ERDİ


Gayrimenkul alıp satarken yaşanan olumsuzlukları tamamen ortadan kaldıracak bir adım daha atıldı.


Bu haber 3133 kez okundu.
Tapuda dolandırıcılık ve hırsızlık risklerine karşı alıcı ve satıcıyı güvenli ortamda buluşturan uygulamaların sayısı giderek artıyor.

2015’yılından beri kullanılan Taputakas’ın yanı sıra Emlak Katılım’da ‘ Tapu Güvenilir Hesap’ uygulamasını hayata geçiyor.

DOLANDIRICILARA DİKKAT
Ev, arsa, dükkan alıp satarken kötü niyetli kişilerle alışveriş halinde iseniz hem paranızdan hem de mülkünüzden olma riskiniz var.

Paranın sahte çıkması, parayı alan satıcının tapu dairesine gelmemesi gibi büyük riskler olduğu gibi tapu dairesinden çıkarken hırsızların da hedefi olabilirsiniz.
Bu gibi sorunların yaşanmaması için teknolojinin yardımıyla alıcı ve satıcıyı güvenli bir ortamda buluşturan uygulamalar hayata geçiyor.

EŞ ZAMANLI DEVİR
Bunlardan biri Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ve Takasbank işbirliğiyle hayata geçirilen Taputakas Sistem, mülkiyet hakkı ve alım satım bedelinin el değiştirmesi esnasında alıcı ile satısının karşılaştığı sorunların önlenmesini hedefliyor.

Sistemde gayrimenkul ile satış bedeli olan nakit eş zamanlı olarak el değiştiriyor, nakit taşıma riski ortadan kalkmış oluyor. Parada sahtecilik ve hırsızlık olaylarına karşı koruma sağlanıyor.

VERGİ DE ÖDENEBİLİYOR
Emlak Katılım da Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ile protokol imzalayarak tapu alım satımın güvenle gerçekleşmesi için ‘Tapu Güvenilir Hesap’ uygulamasını hizmete sundu.

Uygulama Türkiye’de ve yurtdışında ikamet eden kişilerin alım-satım işlemlerinde güvenli bir şekilde ödemelerini tamamlamalarına ve vergisel yükümlülüklerini yerine getirmelerine imkan sağlıyor.

TAPUTAKAS NASIL ÇALIŞIYOR?
Tapu dairesinden alınan e-ödeme numarası ile web sitesi veya mobil uygulama üzerinden sisteme giriliyor.

Satıcı e-ödeme numarası ve gerekli bilgileri sisteme giriyor. Sistem tarafından oluşturulan yeni kod alıcıya iletiliyor.
Alıcı bu iki kod sisteme girdikten sonra Takasbank’ın hesabına gayrimenkul bedelini yatırıyor.

Tapu dairesinden tescil işlemi yapıldıktan sonra gayrimenkul bedeli Takasbank tarafından satıcıya gönderiliyor.
Satış işlemi iptal edilirse, Takasbank’a gönderilen para iade ediliyor.

GÜVENİLİR HESAP NASIL KULLANILIYOR?
Alıcı ve satıcı taraflar için Emlak Katılım bünyesinde hesaplar açılıyor.

Taraflar taşınmazın tapu devri için tapu müdürlüklerine başvuruyor.
Müdürlük, tapu harcı ve döner sermaye ücretlerin tahsil edildiğini, bedelin blokeye alındığını kontrol ediyor ve tapu devrini gerçekleştiriyor.

Mülkiyet el değiştirdiğinde sistem üzerinden sağlanan veri akışıyla banka nezdinde satış bedeli alıcının hesabından satıcının hesabına aktarılıyor.
Transferin tamamlanmasından sonra taraflar kısa mesaj ile bilgilendirme yapılıyor.

Etiketler: memur haber -memur haberleri -memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/