KİRA YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> KİRA YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?25.12.2020 21:12

KİRA YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

KİRA YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?


Kira yardımı başvuruları ile ilgili detaylar belli oldu.


Bu haber 2972 kez okundu.

Kira yardımı müracaatları e-Devlet üzerinden alınacak. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yapmış olduğu açıklamada müracaatların ocak ayının ilk haftası itibarıyla başlamasını öngördüklerini duyurdu. Kira yardımı müracaatsunda uygun bulunması durumunda ilgilinin banka hesabına destek ödemesi gerçekleştirilecek.

KİRA YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Kira yardımı müracaatları ve itirazlar www.Turkiye.Gov.Tr internet adresi üzerinden yapılacak. Başvuruda bulunanlardan, iş yerinin aylık kira bedeli, açık adresi ve iş yerini kiralayanın kimlik bilgilerini müracaat esnasında beyan etmesi istenecek. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yapmış olduğu açıklamada müracaatların ocak ayının ilk haftası itibarıyla başlamasını öngördüklerini duyurdu.

Kira desteği müracaatsunda bulunanlardan, söz konusu iş yerinin aylık kira bedeli, açık adresi ve iş yerini kiralayanın kimlik bilgilerini müracaat esnasında beyan etmesi istenecek. Beyanda bulunmayanlara kira desteği ödemesi yapılmayacak.

Destek programı müracaat süresi, 10 günden az olmamak üzere Bakanlık tarafından belirlenecek.

Reddedilen müracaatlar hakkında ret tarihi itibariyle 10 gün içerisinde Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğüne itiraz edilebilecek.

Destek müracaatsunun uygun bulunması durumunda ilgilinin banka hesabına destek ödemesi yapılacak.

YARARLANMA KOŞULLARI

Tebliğle, destek programından faydalanma şartları da belirlendi. Buna göre, bu destek programından, 14 Aralık’tan önce (bu tarih dahil) vergi mükellefiyetini tesis ettirmiş, ticari kazançları basit usulde tespit edilenler, Bakanlık tarafından belirlenen sektörlerde faaliyette bulunan esnaf ve sanatkarlar ve gerçek kişi tacirler ile yine bu tarih itibarıyla esnaf ve sanatkarlar siciline kayıtlı vergiden muaf esnaflar faydalanabilecek.

Destek programına başvurabilecek esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlerin ekonomik faaliyet tanımları müracaat tarihinden önce Bakanlık internet sitesinden duyurulacak, ayrıca yazılı duyuru yapılmayacak. Bakanlıkça yapılan duyurudan sonra ticari faaliyetine yönelik ekonomik faaliyet tanım değişikliği yapanlar hibe desteğinden yararlanamayacak.

Ticari kazançları basit usulde tespit edilenler, esnaf ve sanatkarlar ve gerçek kişi tacirler, hibe desteğinden vergi sicil kayıtlarındaki esas faaliyet konusu üzerinden bir kez faydalanabilecek.

Destek müracaatsunda bulunanların faaliyetlerini sürdürdükleri ve kira ödemesi yapmış olduğu birden çok iş yeri bulunması durumunda, müracaatta bulunanlar bir iş yeri için kira desteğinden faydalanabilecek.

Hibe desteğinden faydalanılan dönemlerde vergi mükellefiyetinin faal olarak sürmesi gerekecek. Destek müracaatsu yapanın faal olmadığının anlaşılması durumunda bu kişilere ödeme yapılmayacak.

Diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca uygulanmakta olan benzer nitelikteki desteklerden faydalanılması, bu destek programından faydalanılmasına engel teşkil etmeyecek.


Etiketler: memur haber -memur haberleri -memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Diğer EKONOMİ haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/